Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Japon Ekonomisi 2024’e Kadar Salgın Kayıplarını Telafi Edemeyecek

Koronavirüs krizinin uzun vadeli etkisini vurgulayan Japon düşünce kuruluşu, ekonominin Nisan 2024’ekadar salgın kayıplarını telafi edemeyeceğini öngördü.
Japon Ekonomisi 2024’e Kadar Salgın Kayıplarını Telafi Edemeyecek

Önde gelen araştırma enstitüsü The Japan Center for Economic Research (JCER), dünyanın üçüncü en büyük ekonomisi için son raporunda karamsar tahminlerde bulundu.

İlk çeyrekte resesyona giren Japonya ekonomisinin Nisan 2024’te başlayan mali yıla kadar salgın sırasındaki kayıpları telafi edemeyeceği yönündeki tahmini, bunlardan bir tanesi.

Ayrıca önümüzdeki Mart ayına kadar olan cari mali yılda ekonomide %6,8’lik bir daralmanın ardından yavaş bir toparlanma öngördü. Büyümeyi engelleyen en büyük faktörler arasında ise ABD ve diğer kilit pazarlarda virüsle ilgili zayıflıkları gösterdi.

Orta vadeli ekonomik tahminini, büyümenin kriz ile nasıl değişeceğine bağlı olarak değiştiren JCER, yeni tahminini Mart’taki önceki tahminiyle karşılaştırdı.

19 Haziran’da ülke içi ekonomik aktivitedeki kısıtlamaların tamamen kalkmasına rağmen ekonominin pandemi öncesi seviyeye dönüp dönemeyeceğini sorguladı.

ABD ile Çin arasındaki çatışmanın derin bir küresel durgunluğa yol açtığı ve salgının uzadığı bir kabus senaryosunun da düşünüldüğü raporda; temel senaryoda reel GSYİH’nin önceki tahmine göre yaklaşık %2 oranında aşağı yönlü revize edildiği, ancak kabus senaryosunda yaklaşık %8 düşeceği ve 2029 mali yılından itibaren sürekli olarak negatif bölgede kalacağı aktarıldı.

Temel senaryoda 2035 mali yılındaki reel GSYİH’nin öncekinden %2,2 daha kötü olacağı, ekonominin 2024 mali yılına kadar 2018 Covid öncesi seviyelerine dönemeyeceği öngörüldü.
JCER 2035 Mali Yılı Japon GSYİH %2,2 Düşük
Kaynak: JCER

Temel senaryo, koronavirüs krizinin Japonya’da 2020 mali yılında sona ereceğini, Yaz Olimpiyatları’nın planlandığı gibi gerçekleştirileceğini, diğer ülkelere ve diğer ülkelerden uluslararası seyahatin yavaş yavaş kolaylaşacağını varsaydı.

Yine de ekonominin 2024 yılına kadar 2018 Pre-Covid seviyelerine dönemeyeceği söylendi. Kaybedilen gelirin 2020 mali yılı ile 2035 mali yılı arasında yaklaşık 230 trilyon yen olacağı belirtildi. Potansiyel GSYİH’nin 2035 mali yılında %2’den fazla düşeceği eklendi.

Raporda küresel depresyondan kaçınmak için yaygın bir ikinci Covid-19 dalgasının önlenmesi, iyileştirici ilaçlar/aşılar geliştirilmesi, ekonomik ya da politik çatışmaları önlemek-hafifletmek için uluslararası işbirliği sistemi kurulması gerekeceği vurgulandı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum