Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Japon Ekonomisi 2021’in 3. Çeyreğinde Covid Öncesine Yaklaşacak

2020’de yüzde 4,9 küçülen Japonya ekonomisinin, bu yılın üçüncü çeyreğine devam eden toparlanma ile Covid öncesi düzeyine yaklaşacağı tahmin edildi.
Japon Ekonomisi 2021’in 3. Çeyreğinde Covid Öncesine Yaklaşacak

Japon ekonomisi dördüncü çeyrek için yüzde 12,7’lik güçlü GSYİH büyümesi bildirdi ve veriler üzerine Nikkei 225 son 30 yılın en yükseğine ulaşarak 30 bin rekorunu kırdı.

Japon göstergesinin 31 yıl son 30 bin puan seviyesinin üzerine çıkması piyasaları sallarken ING’den Robert Carnell, ülke için iyimserliği artıracak açıklamalarda bulundu. Dünyanın üçüncü en büyük ekonomisi 2020’nin tamamında %4,9 küçülse de 2021’de güzel bir sıçrama için hazırlandığını söyledi.

ING dördüncü çeyrekte bu kadar güçlü bir rakam beklemediklerini belirterek Japonya’nın 2020’de yalnızca %4,9 küçüldüğünü söyledi.
Japon GSYİH %12,7 Büyüme
Kaynak: Cabinet Office

Rakamın yüzde 5,4’lük ING tahmininden çok uzak olmamasına rağmen gelecek yılın büyüme rakamlarına destek sağladığını belirtti. 2020 Aralık sonu (ve bir bütün olarak 4Ç20), 2020’nin 2. çeyreğindeki pandeminin neden olduğu düşüşün son toparlanmada muhtemelen yerel yüksek noktaya işaret ettiğini aktardı.

Ekonomist, Japonya’da Covid-19 sayıları Aralık ayına kadar istikrarlı bir şekilde yükselip bir noktada günde 8000’in üzerine çıktığını hatırlattı. Tokyo ve diğer birçok yerde olağanüstü hal duyuruları da bu dönemin sonuna doğru uygulamaya kondu.

Kilitlemelere rağmen Japonya’da Covid kaynaklı ölümlerin inatla yüksek kaldığı, dolayısıyla 2021’in ilk çeyreğinin çok iyi geçmeyeceğini dile getirerek şöyle konuştu:

“İlk çeyrekte tüketici harcamalarında çok hafif bir daralma var, ancak hükümet tüketimi destekleyici olmaya devam edecek. Ayrıca özel konut dışı yatırımların 1Ç21’de yavaşladığını görebiliriz, ancak bu bileşenlerin her ikisindeki yavaş büyüme, zayıf ithalat ve net ihracatın büyümeye daha büyük katkısı ile dengelenebilir.”

2021’e sarsıntılı başlangıcın ardından ise ikinci çeyrekten üçüncü çeyreğe geçen ikinci bir toparlanmanın Japonya’yı Covid öncesi düzeyine yaklaştırabileceğini öngördü.

Fakat sonrasında daha fazla büyümenin zor olacağı ve ülkenin önceki sönük büyüme oranlarına geri döneceğini savundu. Yine de bunun Japonya’nın 2021’de %4,5’lik bir büyüme kaydetmesi için hala yeterli olabileceğini bildirdi. Ve bu ekonomiste göre genellikle %1 büyümeye çalışan bir ekonomi için oldukça güçlü bir performans olacaktı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum