Paylaşım

Japon Devler Honda ve Hitachi Ortaklık için El Sıkıştı!


 

Japonya'nın en büyük firmalarından ikisi dev bir ortaklığa imza atttılar. Honda ve Hitachi'nin yapmış olduğu bu ortaklığın detayları haberimizde...

Günümüzde, elektrikli arabaların hızlı bir şekilde dizel, benzin vb. yakıtların yerini aldığını görüyoruz. Konu üzerine büyük yatırımlar yapan şirketelerde bir o kadar çoğalıyor. Bu zamana kadar hiç otomobil üretmemiş ülkeler bile konsept elektrikli arabalarının tanıtımınlarını yapmaya başladılar.

Dünyanın en seri hibrid motorunu üreten Toyota’dan sonra dünyanın en iyi full elektrikli arabalarını ortaya çıkartan Tesla, şu an en gözde firmalar. Yeni nesil elektrikli motorların önemini yeni anlayanlar ise dev ortaklıklara imza atıyorlar. Japon Honda ve Hitachi gelceğin motor ünitelerini yapmak üzere büyük ortaklık imzalarını attılar.

44 milyon $ yatırımın aktarıldığı yeni tesislerinde sadece elektrikli araba üretimi yapılacak.

Otomotiv firmalarının geneli itibariyle baktığımızda 2023 yılından itibaren sadece %100 elektrikle çalışan arabalar üretecekler.

Honda ve Hitachi’nin 44 milyon $’lık yatırımın %51 hissesi Honda’nın, %49’luk pay ise Hitachi’nin olacak şekilde anlaşma yapılmış.

Honda’nın teklifi ile başlayan bu ortaklık sayesinde, 2025 yılından itibaren her 3 otomobilden 2’sinin elektrik araba olacağını söylediler.

2016 yılında bu alan üzerinde çalışmaya başlayan Honda Ar-Ge ekibi, Hitachi ile en büyük olmayı hedefliyor.

İlk çalışmalarının meyveleri de 2018 yılında 2 adet elektrikli arabayı piyasaya sürerek başlanacağını bildirdiler.

Eylül ayında yapılması planlanan Franfurt Otomobil Fuarı’nda Honda & Hitachi ortaklığının ilk elektrikli araç tanıtımı yapılacak.

Honda’nın bu çalışmalara girmesinin asıl nedeninin; Çin gibi büyük pazarlara emisyon değerleri düşük otomobiller satmak istemesi olduğu söylendi.

Toyota dışında diğer Japon markalar elektrikli araba üretimine biraz geç kalmış olsalar da süreçleri hızlandırmak amaçlı büyük yatırımların altına girdiklerini görüyoruz. Ülkemizde hibrid ve elektrikli arabalara yatkınlık tam olarak sağlanamamış olsa da, 3 sene içerisinde Türkiye’de de büyük satışların olması bekleniyor.

Çünkü piyasanın gidişatını belirleyen birçok firma, özellikle dizel motorlarını bitirme kararı alıyorlar. Honda ve Hitachi‘nin ortak çalışması ile en başta hibrid olmak üzere, full elektrikli arabaların kısa süreler içerisinde hayatımıza gireceğe benziyor!

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın