Yatırım yapmaya başla!

60’ların Rock Yıldızı Janis Joplin’in Özel Porsche 356’sı Uçuk Bir Fiyata Satıldı!

Eskilerin en ünlü rock yıldızlarından Janis Joplin'in Porsche 356'sı, uçuk bir fiyata satıldı. İşte Joplin'in renkli cabrio arabası.
60’ların Rock Yıldızı Janis Joplin’in Özel Porsche 356’sı Uçuk Bir Fiyata Satıldı!

Janis Joplin kimdir? Joplin, 1943 yılında doğmuş, Amerika’da yaşamış 60’lı yılların en büyük kadın rock yıldızıdır. Ünü o yıllarda dünyaya yayılmış ve top listelerinin en başında gelen isim olmuş. Joplin’in albüm satış sayıları akla zarar rakamlara gelmiş ve yaşamı daha karışık hal almaya başlamış. Uyuşturucu bağımlısı olan Janis Joplin 27 yaşında fazla eroinden komaya girerek yaşamını yitirmiş. İşte bu yıldız sanatçı kendine 64 model bir Porsche 356 alarak onu kendi tarzında tekrar yorumlatmış.

Joplin’in yaşadığı yıllara, yıldızların arabalara acımadan para verdiği ve istedikleri tarza çevirdiği zamanlar diyebiliriz. Ancak Joplin’in arabası diğerlerinden oldukça farklı. 3.500 $‘a alınan Porsche 356, değişik motiflerle ve süslemelerle rock yıldızı için yorumlanmış. Sanırım yapılan işlemlere 500 $ harcanmış. Ölümünden sonra müdürü tarafından korumaya alınarak kardeşi Michael Joplin‘e teslim edilmiş. Kardeşi de bu eşsiz yapıyı belli süreçlerde motor ve bazı aksamlarını değiştirerek, ilk günkü gibi kalmasını sağlamış.

Şimdilerin en gözde koleksiyonluk arabası olan Joplin’in Porsche’sinin orjinali gri renkmiş.

1990 yılında Joplin’in Porsche’sinin birebir kopyasının yapımına karar verilmiş. Dönemin en iyi ve ünlü sanatçıları bu arabayı ikinci bir bedende tekrar canlandırılmış.

Gördüğümüz gibi 356’nın gri kaporta rengi tamamiyle Joplin’in istediği gibi boyanmış. Sanki bir araba değil de ünlü bir ressamın tablosu gibi durmuyor mu?

Aracın sağ arka çamurluğu üzerine, üyesi olduğu rock grubundaki insanlarının yüzleri çizilmiş.

Piyasa da bir başka örneği olmayan bu Porsche 356, tam 1.7 milyon $’a satışı gerçekleşmiş.

Joplin, astrolojik işareti olan oğlak burcu simgelerini de eklenmesini istemiş.

Aracın sağ kapıları üzerine Kaliforniya Vadisi teması işlenmiş.

Bir de Porsch’nin büyük bir kısmına “Tanrı Gözü” simgesi yapılmış.

Joplin resmen evrenin tarihini arabasının üzerinde istemiş! Böyle bir arabada kim mutlu olmaz ki!

356’nın ön çamurlukta olan benzin depo kapağına yapılan detay bence en güzeli diyebilirim.

Porsche 356’nın müzayede de 1.7 milyon $’a satılması orjinal klasik araba dünyasında şaşkınlığa neden olmuş.

Joplin’in genç yaşda ölmesinden dolayı Porsche’sini sadece 38 bin km kullanabilmiş.

1964 model olmasına rağmen bu cabrio halen çekici ve her detayı yeni gibi duruyor.

Aracın ne kadar paha biçilmez olduğunu resimlerden anlayabiliyoruz. Janis Joplin’in 356’sı orjinal bir şekilde günümüze kadar gelseydi bence bu yakın fiyatlarda yine satılabilirdi. Üzerine yapılan boya çalışmaları ve aracın kimin olduğu etkenleri de 1.7 milyon $ fiyatına tabiki yansıyor.

Joplin’in farklı şekillerde yaptırdığı arabası bence karakterini de sergiliyor. Rahat, tutkulu ve neşeli! Bu araba için gerçekten çok uğraşılmış…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum