Yatırım yapmaya başla!

Janet Yellen’dan Giderayak Ses Getirecek Açıklamalar Geldi

FED Başkanı Janet Yellen'in görev süresi doldu ve yerine Jerome Powell gelecek. Yellen katıldığı bir oturumda, giderayak önemli açıklamalar yaptı. İşte detaylar;
Janet Yellen’dan Giderayak Ses Getirecek Açıklamalar Geldi

FED Başkanı Janet Yellen’ın görev süresi doldu ve 4 Şubat 2018’de tamamen ayrılacak. Yerine ise Jerome Powell gelecek. İstifa mektubunu dün yazan Yellen, giderayak ses getiren açıklamalar yaptı. Birçok kişinin desteklediği; ama bir o kadar da başarısız gördüğü Yellen, Donald Trump ile de sürekli zıt düşmüştü. Trump’ın Jerome Powell‘ı yeni FED başkanı olarak seçmesi de oldukça şaşırtmıştı.

Yellen dün istifa mektubunu yazdı ve krizden bu yana ekonomide görülen belirgin iyileşmeden memnun olduğunu ifade etti.

Yellen İstifa Mektubunu Yazdı

Donald Trump’a yazdığı istifa mektubuyla 2024 yılına kadar Yönetim Kurulu Üyesi olarak kalma hakkından da vazgeçmiş oldu. Yellen’ın ayrılığı ile FED Yönetim Kurulu’ndan 4 koltuk da boşalmış olacak.

Yellen’ın istifa mektubunda, finansal sistemin 10 yıl öncesine kadar daha güçlü olduğundan da bahsetti.

Yellen Finansal İstikrardan Memnun

Ayrıca gelecekte yaşanabilecek istikrarsızlıklara karşı daha dayanıklı bir hale geldiğini de ifade etti. Yellen, Amerikalı ailelerin ve işletmelerin ekonomik beklentilerini desteklemeye devam ettiği için memnun olduğunu da dile getirdi. Jerome Powell’ın ise FED’deki görevine derinden bağlı kalacağına inandığına değindi.

İstifa mektubunun ardından Yellen kritik bir mesaj vererek, faiz artırımı – enflasyon ilişkisine dikkat çekti.

Faiz Artırımı - Enflasyon İlişkisi

Faizler çok hızlı artırılırsa enflasyonun FED’in % 2 olan hedefinin altında kalma riskini beraberinde getireceği uyarısında bulundu. Aynı zamanda gelecekteki fiyat artışlarına ilişkin beklentilerinin aşağı yönde olabileceğine dair işaretler olduğunu da söyledi.

Yellen, faiz artırımının hızlı olmasının tehlikeli olduğunu ve enflasyon beklentisini aşağı yönde etkileyeceğini ifade etti.

Hızlı Faiz Artırımı Tehlikeli

New York Üniversitesi‘nde, eski İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King tarafından yönetilen bir oturumda, bu sözleri dile getiren Janet Yellen giderayak dikkatleri yeniden çekmeyi başardı. Yellen, görev süresi boyunca yavaş bir faiz artırım politikası izlemenin daha iyi olacağını savundu. Hızlı olması gerektiğini söyleyenlere karşı, dik bir duruş sergiledi ve bunun nedenlerini istifa mektubu sonrasında bu sözlerle açıklamış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum