Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Janet Yellen: ABD Ekonomisi Hakkında Endişelenmek için İyi Bir Neden Var

Önceki FED Başkanı Janet Yellen ekonomi hakkında; “endişelenmek için iyi bir neden var” diyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Janet Yellen: ABD Ekonomisi Hakkında Endişelenmek için İyi Bir Neden Var
Son Güncelleme: 
Yorum

Önceki FED Başkanı Janet Yellen, Perşembe günü New York’ta düzenlenen bir forumda onlarca yıldır birikmiş olan belirgin servet eşitsizliğinin ABD ekonomisi için büyük bir tehdit oluşturduğunu, bunun dışında ekonominin mükemmel durumda olduğunu söyledi.

2014’ten 2018’e kadar merkez bankası liderliği yapmış olan Yellen ayrıca ABD-Çin tarife savaşının hem işletmeler hem de tüketiciler üzerinde yüksek fiyatlar ve genel bir belirsizlik havasıyla zararlı bir etkiye sahip olduğunu dile getirdi.

Ufukta bir görmeyen Janet Yellen, bununla birlikte risklerin artmakta olduğunu bildirdi.

Janet Yellen Ufukta Resesyon Görmüyor “Gelecek yıl bir durgunluk yaşanmayacağına bahse girerim. Ancak durgunluk ihtimalinin normalden daha yüksek olduğunu ve açıkça rahat olamadığım bir düzeyde olduğunu da söylemek zorunda kalacağım.” dedi. Bu yıl üç oran indirimiyle, FED’in buna cevap verebilmesi için görmek isteyeceği kadar alan olmadığını söyleyen Yellen, dolayısıyla endişelenmek için iyi bir sebep olduğunu aktardı.

Eşitsizlik meselesine de dikkat çeken Jellen, ABD tarihindeki en uzun genişleme sırasında faydaların çoğunlukla en iyi kazanç sağlayanlara ve yüksek eğitim seviyelerine sahip olanlara aktığını vurguladı.

Merkez bankasının ekonomiyi yönlendirmeye yönelik çabalarına rağmen Yellen, ABD iş gücünün ilerlemiyormuş gibi hissettiği çok endişe verici uzun vadeli bir eğilime işaret etti.

Yellen Ekonomi Eşitsizlik Ticaret Savaşı “Bu ciddi bir ekonomik ve sosyal sorun çünkü bu ekonomik sistemimizin kazanımlarının yaygın olarak paylaşılmadığı anlamına geliyor. Nihayetinde insanları ekonominin kendileri için çalışmadığı hissi ile bırakıyor ki bu son derece yıkıcı olan bir sosyal hoşnutsuzluk duygusu.” diyen Yellen, Trump tarafından başlatılan ticaret savaşının yardımcı olmadığını da belirtti.

Korumacı ticaret eylemlerinden bahseden eski FED şefi; “Bu eğilimleri aşmakta başarılı olan hiçbir işaret göremiyorum. Bu tarifeler Amerikalı tüketiciler ve işletmeler için vergilerdir. İş yapmayı, maliyetleri kontrol etmeyi daha zor ve daha pahalı hale getiriyor ve tüketiciler daha yüksek fiyatlar görüyorlar. Belirsizlik karşısında yapılacak en kolay şey yatırım projelerini bekletmektir. Ve ABD’de ve tüm dünyada gördüğümüz şey de bu.” dedi.

Yellen FED’in tarihsel olarak düşük faiz oranları gibi politikalarının bazılarının Amerikalılara yük olduğunu da kabul etti. Tasarruf sahiplerinin cezalandırıldıklarının üzerini çizdi. Sonuçta Yellen, küresel büyümede belirgin bir yavaşlama ve ticaret gerilimlerinin yol açtığı büyük belirsizlik de dahil olmak üzere ABD ekonomisinin kesinlikle karşı karşıya olduğu aşağı yönlü riskler olduğu konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu