Yatırım yapmaya başla!

Jane Austen’ın Resminin Basıldığı Sterlin Banknotlarında Büyük Bir Hata Yapıldı!

İngiltere Merkez Bankası, Eylül’de tedavüle girecek 10 sterlinlik banknotları tanıttı. Peki, yeni banknotlar için neden İngiliz kadın yazar seçildi? İşte detaylar:
Jane Austen’ın Resminin Basıldığı Sterlin Banknotlarında Büyük Bir Hata Yapıldı!

19. yüzyılın en başarılı İngiliz yazarlarından Jane Austen’ı dünya klasikleri arasındaki Aşk ve Gurur isimli başyapıtıyla biliriz. Peki, yeni 10 sterlinlik banknotlarda neden Jane Austen’ın yüzü kullanılıyor? Daha da önemlisi; bu banknotlarda nasıl bir hata yapılmış olabilir? İşte tartışmaya yol açan haberin detayları:

Eylül’de tedavüle girecek olan yeni banknotlarda, Jane Austen’ın yer almasının ilk nedeni; yazarın 200. ölüm yıl dönümü olması!

yazarın 200. ölüm yıl dönümü şerefine

Haberin bu kadar ilgi çekmesinin nedeni ise Austen’ın William Shakespeare ve Charles Dickens’ın ardından banknota fotoğrafı basılan üçüncü İngiliz yazar olması.

İngiltere Bankası’nın yöneticisi Mark Carney, yeni kararda etkili olan bir diğer şeyin teknik nedenler olduğunu belirtti. Ayrıca şu açıklamayı yaptı:

İngiltere Bankası’nın yöneticisi Mark Carney açıklamaları

“10 sterlinin Jane Austen için anlamı büyük olmalı. 10 sterlin; babası hayattayken ona verdiği yıllık harçlığın yarısına denk geliyor. Ayrıca sembolik bir önemi de olmalı çünkü yayıncısı Crosby and Co da ilk romanı için ona bu kadar ödemişti.”

Yeni banknotta ayrıca “En nihayetinde okumak kadar eğlenceli başka bir şey olmadığını ilan ediyorum.” sözüne de yer verildi.

Jane Austen sözünde yanlışlık mı yapıldı

Ayrıca 19 Temmuz’da açılan ve İngiltere Bankası’nın edebi bağlantılarını konu alan bir serginin yıldızı da olan Jane Austen hakkında küratör Jenni Adam şu sözleri söylemiş: “Austen boş romantizm hakkında değil, evlilik hakkında yazar ki bu da kadının ekonomik istikrarının anahtarıdır. Austen hiç evlenmemişti ve hayatının büyük bir kısmında kendisinin addedebileceği bir parası yoktu.”

Kısacası; yeni banknotlarda Jane Austen’ın yer alması gayet doğru bir karar olmuş diye düşünüyorum. Ancak banknotun üzerinde yer alan sözün, Aşk ve Gurur’un nefret edilen karakteri Caroline Bingley’e ait olması, yetkililerin bu konuda bir hata yapıp yapmadığını, düşündürmüyor değil! Hatırladınız değil mi? Hani en iyi aşk filmleri listesindeki Aşk ve Gurur’da Kelly Reilly tarafından canlandıran o sinir bozucu karakteri?

Son olarak; konuyla ilgili atılmış birkaç Tweet’i sizinle de paylaşıyoruz. Bakın; bu hata insanlar tarafından nasıl değerlendirildi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum