Yatırım yapmaya başla!

WhatsApp CEO’sundan Kurtulan Facebook’un Önünde Reklam Engeli Kalmadı!

Geçtiğimiz günlerde CEO’sunun istifa haberini duyduğumuz WhatsApp, bu kez reklamlarla gündeme geldi. İşte haberin ayrıntıları;
WhatsApp CEO’sundan Kurtulan Facebook’un Önünde Reklam Engeli Kalmadı!

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın kurucusu ve CEO’su Jan Koum’un istifa haberini duyalı çok olmamıştı ki platform yeni duyurusuyla yeniden gündeme geldi. Kaldı ki bunun Koum’un karşı çıktığı reklam politikalarıyla ilgili yenilikler olması, olayı çok daha ilgi çekici hale getirdi.

F8 konferansında konuşan David Marcus, WhatsApp’ın reklam konusunda kesinlikle daha açık hale getirileceği yönündeki açıklamalarıyla büyük yankı uyandırdı. Dünya çapında milyarlarca kullanıcısı olan hatta aylık kullanıcısı sayısını 1.5 milyara çıkardığını açıklayan WhatsApp’ın yeni dönemi gündemde şok etkisi yarattı.

WhatsApp için reklam döneminin kısa süre içinde başlatılacağı belirtilirken, duyurunun Koum’un istifasından hemen sonra gelmesi gözden kaçmadı.

Jan Koum'un İstifası Facebook'a Yaradı Açıklamalara göre popüler mesajlaşma uygulamasındaki yeni reklamlı dönem; ilk olarak şirketlerin kullanıcılara mesaj göndermesiyle başlayacakken daha sonra daha esnek bir yöntem izleneceği kaydedildi.

Zaten Barclay analistleri gibi pek çok uzman, Koum’un gidişinin ardından WhatsApp’ın reklam satmaya başlamasının yakın olduğunu öne sürmüşlerdi.

Jan Koum'un WhatsApp İstifasıDoğru olduğunun anlaşılması için çok fazla süre geçmesine gerek kalmayan haber, haliyle Jan Koum’un istifası ile bağdaşlaştırıldı. Zira Koum’un görevden ayrılış nedeni pek çok kaynakta CEO’nun Facebook’un politikalarını kabul etmemesi olarak gösterilmişti.

Başta sosyal medya devinin veri gizliliği politikasına karşı çıkan Koum, WhatsApp’a reklam getirilmesine de karşı çıkıyordu.

Jan Koum'dan Kurtulan Facebook'un Önünde Reklam Engeli Kalmadı!Sonuçta; Koum ve ortağı Brian Acton WhatsApp’ı Facebook’a satarken de aynı fikirdeydi. Çünkü ikili WhatsApp’a reklam yerleştirilmemesi ve uygulamanın platformla birleştirilmemesi gerektiğini savunuyordu. Anlaşma da bu yönde yapılmış fakat kısa süre sonra maddeler değiştirilerek WhatsApp’taki kullanıcı numaraları Facebook’a aktarılmıştı.

Facebook bu nedenle 12 milyar dolarlık ceza ödemiş, ayrıca Fransa’dan WhatsApp’la veri paylaşımını durdurması için uyarı almıştı. Ne var ki yaşananlar; hiçbir şeyin Facebook’u artık CEO’sundan da kurtulduğu WhatsApp konusunda durduramayacağını gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum