Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jamie Dimon: Uzun Vadeli Negatif Oranların Olumsuz Sonuçları Var

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, uzun vadeli negatif oranların tam olarak anlayamadıkları olumsuz sonuçları olduğunu söyledi.
Jamie Dimon: Uzun Vadeli Negatif Oranların Olumsuz Sonuçları Var
Yorum

ABD bankacılık devi JPMorgan Chase’in CEO’su Jamie Dimon, faiz oranlarını düşürmenin borçlanmayı artırma ve ekonomik büyümeyi kaldırma konusunda bir ezber bozan olmadığını söyledi.

CNBC’ye konuşan Jamie Dimon, bunu daha önce yaptıkları zamanı düşündüğünde, Avrupa Birliği’ni kurtardıklarına dair bir fikir olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Politikanın kalıcı bir parçası olarak düşünüyorum, bu gerçekten kötü bir fikir. Tamamen anlamadığımız olumsuz sonuçları var.”

Jamie Dimon:  Negatif Oranların Tamamen Anlamadığımız Olumsuz Sonuçları Var Dünya çapındaki merkez bankaları, faiz oranlarını düşürmeye devam ederek büyümeyi artırmaya çalışırken Dimon, böyle bir politikayı uzun süre benimsemeye karşı konuşan giderek artan sayıda işletme yöneticisi ve ekonomist grubuna katıldı. “Büyümek istiyorsanız, sadece negatif oranlarda değil aynı zamanda sermaye dağılımında ve benzerleri konusunda da politikalarla düşünmek zorundasınız. Yani umarım bu ABD’de olmaz.” dedi.

Avrupa Merkez Bankası geçen ay faiz oranlarını olumsuz bölgelere daha da sürüklerken Japonya Merkez Bankası da benzer bir hareket için zemin hazırlıyormuş gibi göründü.

ECB Japonya Merkez Bankası Negatif Oran IMF Ekim Finansal İstikrar Raporu’nda, artan borç seviyelerinin ve zayıf borç hizmeti kapasitesinin, bazı ekonomilerde kurumsal sektördeki zayıflıkları artırdığını söyledi. Buna ABD, Avrupa ve Çin de dahildi. Ne var ki dünyanın en büyüğü olan bu ekonomilerdeki faiz oranlarının daha uzun süre düşük ya da negatif kalması bekleniyor. IMF ayrıca Euro Bölgesi’ndeki İsviçre ve Japonya’daki oranların uzun yıllar boyunca negatif bölgede kalacağını belirtti.

IMF geçtiğimiz hafta yayınlanan raporunda faiz oranlarının hala pozitif olduğu ABD’de FED’in gösterge oranlarını bu yıl 45 baz puan daha düşürmesini beklediğini öne sürdü.

IMF ABD FED 45 Baz Puan İndirimAncak Dimon, faiz oranlarının şu anda en çok endişe ettiği şey olmadığını söyledi. Bunun yerine, ABD-Çin ticaret savaşının ve diğer jeopolitik olayların neden olduğu ticari güvenin
azalmasının, daha büyük bir risk gibi göründüğünü bildirdi.

“Ben bunun yavaşlamaya neden olduğunu düşünüyorum” diyen Dimon, küresel ekonominin buna yakınmış gibi görünmemesine rağmen bunun ekonomik bir durgunluğu tetikleyebileceğini dile getirdi. ABD, Avrupa, Çin, Japonya ve Hindistan gibi büyük ekonomilerin düşük oranlarda olmasına rağmen hala büyümekte olduğunu hatırlattı. Üstelik mali sıkılaştırmanın ve parasal daralmanın olmadığını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu