Yatırım yapmaya başla!

Jamie Dimon Kapitalizmi Savunurken Sosyalizmi Sert Sözlerle Eleştirdi

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, bugün yayınlanan hissedarlara yıllık mektubunda dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde;
Jamie Dimon Kapitalizmi Savunurken Sosyalizmi Sert Sözlerle Eleştirdi

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, Perşembe günü yayınlanan hissedarlara gönderdiği yıllık mektubunda sosyalizmi eleştirdi, hisse senedi geri alımlarını savundu ve potansiyel olarak ilerideki tehlikeli günler hakkında konuştu.

Bankanın 2018 yıllık raporuyla birlikte yayınlanan mektubunda Dimon; “Hükümetler şirketleri kontrol ettiğinde, ekonomik varlıklar zaman içinde politik çıkarları ilerletmek için kullanılır, bu da verimsiz şirketlere ve piyasalara, devasa iltimaslara ve yolsuzluğa yol açar” dedi. Sosyalizmin kaçınılmaz olarak durgunluk, yolsuzluk ve genelde daha da kötüsünü ortaya çıkardığını savunan Dimon, bunun denenen diğer yerlerde olduğu gibi ABD için de bir felaket olacağını kaydetti.

Her yıl Wall Street’in okuması için yayınlanması gereken yıllık mektubunda Dimon, kapitalizm ile ilgili hatalar olduğunu ve bunun güçlü bir sosyal güvenlik ağıyla birleştirilmesi gerektiğini aktardı.

Jamie Dimon Kapitalizm Hatalar Var Kontrolsüz, yalın ve ağız dalaşı yapacak bir kapitalizm savunucusu olmadığını vurgulayan Dimon, yine de gerçek özgürlüğün ve serbest girişimin (kapitalizm) bir noktada kaçınılmaz biçimde bağlantılı olduğunu unutmamaları gerektiğini söyledi. Tabii Jamie Dimon’un yorumları Amerika’nın geleceği ve başkanlık seçimleriyle alakalı giderek ısınan tartışmalar arasında geldi. Sonuçta Demokrat aday Bernie Sanders ve New York Temsilcisi Alexandria Ocasio-Cortez gibi öne çıkan isimler, ABD sisteminin temel şartlarını sorguluyorlardı ve sosyalist idealleri yansıtan yeni programlar savunuyorlardı.

Jamie Dimon ise doğrudan siyasi tartışmalara girmese de tartışmalara işaret ederek kapitalist sistemi savunarak sosyalizm hakkında eleştirilerde bulundu.

Jamie Dimon Kapitalizm Sosyalizm Açıklamaları “Bana büyük ve başarılı şirketleri olmayan bir ülke gösterin ve ben de size çok az işi ve sonuç olarak yeteri kadar fırsatı bulunmayan başarısız bir ülke göstereceğim. Hiçbir ülke orta ve küçük ölçekli şirketlerine ek olarak büyük, başarılı şirketleri olmadan başarılı olamaz. Özel girişim, her ülkede büyümenin gerçek motorudur.” diyen Dimon, aynı zamanda varlıkları bakımından ABD’nin en büyüğü olan bankasının, kendisi bir durgunluk beklemiyor olsa da muhtemel bir ekonomik yavaşlama için hazırlandığını belirtti.

Kilit noktayı da oldukça sağlıklı bir ABD ekonomisinin 2020 ve 2021’de çok çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalacak olması ifadeleriyle nitelendirdi.

Jamie Dimon ABD Ekonomisi 2020 2021 Sorun karşılaşacak Dimon, dünyanın karşı karşıya kaldığı sorunlara bakıp da sonuçların daha geniş olduğunu ve kötü neticelerin oranının artabileceğini düşünmemenin zor olduğunun üzerini çizerek gelecekteki zorluklara atıfta bulundu. Buna göre ünlü CEO, banka dışı borç verenler, ipotek reformu ve likidite düzeyleri dahil pek çok alana özellikle odaklanacak düzenlemelerin başka bir krizi önlemek için sıkı olması gerektiğini öne sürdü.

Savunduğu alanlardan birinin ise hisse geri alımları olduğunu söyledi ki geri alımlar, şirketlerin 2017’deki vergi indirimlerinden yatırımcıların ceplerini doldurmak için faydalandıkları iddialarıyla eleştirilere maruz kalmıştı.

Dimon ise şirketlerin gelecek için yatırım yapmaya odaklanması gerektiğini kabul ederek hisse geri alımlarını uygun sermaye dağıtımının önemli bir parçası olarak tanımladı.

Jamie Dimon Hisse Geri Alımı Savundu

“Birçok yatırımcı yasalara uygun şekilde şirketlerin uzun vadeli düşünmelerini ve onlardan stratejileriyle politikalarını açıklamalarını talep ediyor. Bu arada aynı yatırımcılar, bir yıl içinde bir hisse senedinin nasıl performans göstereceği için genellikle çok para ödenen fonlara yatırım yapar. Umarım bu yatırımcılar tutarsızlığı anlar ve yaratmaya yardım edebilecekleri kısa vadeli performans üzerindeki baskıları dikkate alırlar.”

Aşırı düzenleme konusunda da uyaran Jamie Dimon, bir sonraki mali krizde JP Morgan gibi büyük kurumların son krizde verdikleri krediyi sağlayamayacağını belirtti. Bir sonraki gerçek kriz başladığında bankaların hem yeni düzenlemelerle hem de psikolojik olarak piyasaya serbestçe borç vermekten kısıtlanacağını öne sürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum