Yatırım yapmaya başla!

Jamie Dimon’dan Dikkat Çekici Ekonomi ve Servet Eşitsizliği Açıklamaları Geldi

JP Morgan CEO’su Jamie Dimon ekonomi, ABD’de giderek artan servet eşitsizliği, maaşı gibi konularda dikkat çekici açıklamalarda bulundu.
Jamie Dimon’dan Dikkat Çekici Ekonomi ve Servet Eşitsizliği Açıklamaları Geldi

Amerika’nın en büyük bankası JP Morgan’ın CEO’su olan Jamie Dimon, Pazar günü CBS’de yayınlanan 60 Minutes isimli programda dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Servet eşitsizliğinin çok büyük bir sorun olduğunu savunan Jamie Dimon; “Ben zenginlerin birçok yönden zenginleştiğini düşünüyorum, bu yüzden orta sınıf gelirleri belki 15 yıldan beri bir şekilde düz kaldı ve bu özellikle de Amerika’da iyi değil” dedi.

Jamie Dimon: Bu Dünyanın Gördüğü En Müreffeh Ekonomi ve Devam Edecek

Jamie Dimon: Bu Dünyanın Gördüğü En Müreffeh Ekonomi ve Devam EdecekBirçok yatırımcı ABD-Çin ticaret savaşının, Brexit ve Orta Doğu gerilimlerinin küresel ekonomi üzerindeki etkileri konusunda endişeli olsa da Jamie Dimon “rahatlayın” tavsiyesinde bulundu.
Bugünün dünyasının geçmiştekinden daha fazla tahmin edilemez olmadığını belirten Dimon; “Bu, dünyanın gördüğü en müreffeh ekonomi ve önümüzdeki 100 yıl boyunca çok müreffeh bir ekonomi olacak.” dedi.

ABD ekonomisi konusunda iyimser olduğunu aktaran Jamie Dimon; ekonominin yüzde 70’ini oluşturan tüketicinin güçlü, güvenin yüksek ve bilançoların çok iyi durumda olduğunu vurguladı. Eylül ayında Dimon, 2020 seçimlerinden önce ticaret savaşına bir çözüm beklemediğini, ancak yakında bir durgunluğun geleceğini de düşünmediğini söylemişti.

2018’de 31 Milyon Dolar Kazanan Jamie Dimon, Servet Eşitsizliği Hakkında Endişeli

2018’de 31 Milyon Dolar Kazanan Jamie Dimon, Servet Eşitsizliği Hakkında EndişeliSpektrumun en altındaki insanların özellikle geride kaldığını belirterek; “ekonomimizi büyütürken çok iyi bir çıkarmadık bu, sorunun birçoğunu çözebilirdi” dedi. Jamie Dimon’un yorumları, bazı başkan adaylarının zenginlere yönelik artan eleştirileri arasında geldi ki aralarında en çok öne çıkan geçtiğimiz günlerde Bill Gates ile bir tartışma içine giren Elizabeth Warren olmuştu.

Demokrat aday, Bill Gates’in vergi planı altında ne kadar ödeyeceği konusunda kafa karışıklığı yaşaması üzerine milyarderler için bir vergi hesaplayıcısı paylaşmıştı. Jamie Dimon ise servet eşitsizliğinin artması konusunda endişeli olsa da Warren ve diğerlerini zenginlere yönelik eleştirileri nedeniyle kınadı.

“İnsanları kötüleyen hiçbir şeyi sevmiyorum. Bence hepsi olmasa da çoğu insan iyi. Nazileri yerebilmeniz gerektiği ancak bir şeyleri başarmak için çok uğraşan insanları yermemeniz gerektiği kanısındayım” diyen Dimon, 2018’de 31 milyon dolar kazanmasıyla ilgili soruları da saptırdı. Ve maaşını JP Morgan’ın yönetim kurulunun belirlediğini ve bununla bir alakası olmadığını söyledi.

Ardından maaşının bir kısmını iade edip edemeyeceği yönündeki soruyu da şöyle cevapladı: “Yapabilirim. Bu sorunların herhangi birini çözecek mi?” Tüm bunların yanında ABD’nin asgari ücreti değiştirmek ve orta ve yoksul sınıf için vergileri düşürmek gibi servet eşitsizliğine yönelik çözümlerin bulunduğunu da ekledi. “Sorunlar gerçek ama bu serbest girişimin kötü olduğu anlamına gelmez.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum