Yatırım yapmaya başla!

Jamie Dimon: “Bu Bir Savaş Değil Ticaret Çatışması”

JP Morgan Chase CEO’su Jamie Dimon, ticaret savaşı ve ülke ekonomisi hakkında ilgi çekici açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde;
Jamie Dimon: “Bu Bir Savaş Değil Ticaret Çatışması”

Daha önce de gerilim ve ABD hakkında konuşan Jamie Dimon, bugün verdiği demeçte bunun bir ticaret savaşından ziyade ticaret çatışması olduğunu söyledi. “Amerikan hükümeti, başkanımız, Çin’le adil ticaret uygulamaları hakkındaki sorunları gündeme getirmekte haklıdır” diyen Jamie Dimon, sözlerine Trump’ın bunu düzeltmek için farklı bir strateji kullanmış olabileceğini eklemeyi de ihmal etmedi.

Dimon’un yorumları ABD Başkanı Trump’ın Pazartesi günkü 200 milyar dolarlık Çin malına yönelik ek vergi duyurusundan sonra geldi. Nitekim Trump’ın 24 Eylül’de yürürlüğe gireceğini söylediği 200 milyar dolarlık vergisine Çin’den misilleme gelmiş, yeni tarifeye karşı kayıtsız kalamayacağını söyleyen Pekin 60 milyar dolarlık karşılığıyla dikkat çekmişti.

Çin yaklaşık 5 bin ABD ürünü için 60 milyar dolarlık misillemenin yanında ayrıca Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayette bulunmuştu.

Çin Dünya Ticaret Örgütü'ne Şikayetİşte bu noktada Jamie Dimon’un yeni yorumları merak uyandırdı çünkü JP Morgan Chase CEO’su tarifelerin Amerikan tüketicisi ve ekonomisi üzerinde çok etkisi olmayacağını söyledi. Konuyla ilgili görüşünü de; “Çin malları üzerindeki 200 milyar dolarlık tarifelere bakacak olursanız ve tüm bunlar Amerikan tüketicisine geçerse, onlar Çin ithalatı için 20 milyar dolar daha ödemek zorunda kalırlar, bu 20 trilyon dolarlık bir ekonomi, yani gerçek ekonomik etki çarpıcı değil” sözleriyle aktardı.

Ayrıca; “daha çok şeye vergiler ekleyebiliriz, Çin de başka yollarla misilleme yapabilir ve ben tüm bunların iyi olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Jamie Dimon Çin Tarifelerinin ABD Ekonomisini Etkilemeyeceğini Söylüyor“Bu yıkıcı bir şey değil, bir savaş değil, bu negatif ekonomik etkiler yaratabilecek bir ticaret çatışması” ifadesiyle devam eden Jamie Dimon, Trump’ın Çin ile anlaşma yapmak için açık kapı bırakmasına rağmen yakın vadede bir çözüm beklemediğini kaydetti. Ticaret çekişmesinin ticaret savaşına dönüşebileceği düşüncesinin akılları meşgul ettiğini söyleyen Dimon, yine de bunun şu anda yalnızca bir kısasa kısas çekişmesi olduğunu ve bir çözüme kavuşmayı beklediklerini dile getirdi.

“Bir ticaret savaşı beklemiyorum ama aynı zamanda ABD ara seçimlerinden önce herhangi bir gelişme de beklemiyorum” dedi.

Jamie Dimon Ara Seçimlerden Önce Gelişme Beklemiyor Wall Street’in önde gelen isimlerinden Dimon, ticaret gerilimlerine dair tek endişesinin ise Trump’ın düzenleyici yenilikleri, vergi reformları ve diğer iş dünyası yanlısı politikalarının pozitif etkilerini karşılayıp karşılamayacağı olduğunu aktardı.

Tüm bunların yanında Dimon, ABD’nin inanılmaz ve refah bir ekonomisi olduğunu fakat politika olarak iyi yapmadıkları şeylere bakmaları gerektiğini kaydetti. Şehirlerarası okul eğitimi, opioid kriz ve altyapı inşasına vurgu yapan Dimon, hala çok fazla bürokrasi olduğunu ve yönetmeliklerin küçük işletmelerin büyümesini engellediğini bildirdi.

Ülke ekonomisi ve ticaret anlaşmazlığıyla ilgili konuşmasını; “yani Amerika’nın odaklanması ve daha iyi politikaya sahip olması gereken uzun bir dizi şey var, ne yazık ki pek çok parti taraftarı iyi politikanın yapılmasını durduruyor ve ben bunun Amerika’nın daha yavaş büyümesinin bir nedeni olduğunu düşünüyorum” diyerek bitirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum