Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

James Bullard’a Göre Kripto Paralar ABD Döviz Sistemini Kötü Etkiliyor

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, kripto para birimlerinin ABD'nin finansal sistemlerini değiştirdiğini iddia etti.
James Bullard’a Göre Kripto Paralar ABD Döviz Sistemini Kötü Etkiliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir açıklamasında Fed’den 25 baz puanlık indirim istediğini belirten Bullard’ın bu isteğinin ardından bankanın bu yöndeki ihtimalleri güçlenmişti. Fed’deki bu sıcak gelişmenin ardından yorumlarıyla sıkça gündeme gelen Bullard, bankanın başkanlığına geçmek için oldukça istekli olduğunu açıklamıştı.

Son zamanlarda popülerliği artan kripto paralar hakkında bugün bazı açıklamalar yapan Bullard, bu tarz sanal paraların ABD’nin döviz sistemini değiştireceğini düşünüyor. Bu değişikliğin fiyatlarda istikrarsızlığa sebep olup bununla birlikte yasal olmayan eylemlere sebebiyet verebilecek şekilde olduğunu açıklayan Bullard’ın konuşmaları uyarı niteliği taşıyor.

Cuma günü akademik konferansta yaptığı sunumda konuşan Bullard, mevcut durumu “ABD’de dövizin düzensiz olduğu bir duruma sürüklenme” olarak ifade ediyor.

Bullard Cuma Günü Akademik Konferansta KonuştuBullard, ülke piyasalarında farklı fiyatlamalarla eş zamanlı olarak ticareti yapılan birden fazla para biriminin meydana gelmesine sebep olacak düzensiz bir sistemden, tüketici ile işletmelerin hoşnut olmayacağını bildirdi.

Birden fazla para biriminin aynı anda var olabileceğini ve daha serbest işlemlerin yapılmasının önünü açabileceğini söyleyen Bullard, sanal para dünyasında bahsedilen işlemlerin illegal ya da kısmen yasal olabileceği konusunda uyarı yaptı.

Bullard, piyasa merkezli ABD borsalarında işlem yapma yönteminde yaşanan sorunun çözümüne dair sanal para birimlerinin yanlış yönlendirmeler yapabileceğini düşünüyor.

Sanal Para Birimleri Yanlış Yönlendirmeler YapabilirÖzetle kripto para birimlerinin ABD piyasa sistemine darbe vurduğunu öne süren Bullard, ülke dövizinin bu tarz paralardan negatif etkilendiğini söyledi. Bullard’a göre ABD döviz sistemi kripto para birimlerinin etkisiyle gittikçe kötü duruma sürükleniyor.

Diğer bir taraftan Bullard, yakın bir zamanda kripto para birimlerinin küresel ekonomi rekabetinde rol aldığını düşündüğünü açıklamıştı. Ona göre kripto paralar yalnızca ABD piyasası için değil, dünya genelindeki diğer para birimleri için de bir tehdit unsuru taşıyor.

Fed yetkilileri tarafından son zamanlarda artan sanal para eleştirileri, bir dönem Başkan Powell’dan gele açıklamalarla desteklenmişti. Powell, Facebook’un dijital parası Libra hakkında bir takım açıklamalar yapmış, ardından Bitcoin’e değinip onu altına benzettiğini belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu