Yatırım yapmaya başla!

Jaguar I-Pace’nin Geyik Testinde Beklenmedik Bir Durum Oldu!Jaguar I-Pace için en son gelen haberde SVR versiyonun üretilecek denilmişti. En üst tarafı temsil edecek I-Pace SVR’nin Tesla Model X’in kabusu olacağı söyleniyordu. Araçlarda Moose/Geyik testinin bir numaralı ismi km77, İngiliz SUV’un bu denemesini gerçekleştirmiş. Bize göre bu test en az bir Euro NCap kadar önemli.

Bağımsız test kuruluşu modellerin aldığı darbelere karşı aracın tepkilerini ölçerken, km77 yol üzerinde aracın ne kadar dengeli ve güvenli olduğuna bakıyor. Mesela geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen 4×2 Toyota RAV4’ün yapısına göre yol hallerini beğenmemiştik. Keza bu 4×4’ü ile yapılana kadar.

I-Pace normal bir SUV yapısında olabilir ancak onun tamamı elektrikli olması yolda gidiş sırasında ona bir avantaj sağlıyor. O da pillerin zemine yerleştirilmesi ve ağırlık dengesinin iyi oluşu. Testlerde Jaguar’ın verdiği tepki, düz bir şekilde köşe dönüşlerini yapabiliyorken, ilginç bir şekilde ESC sistemi bozuk bir şekilde hareket ederek, tekerleğin kilitlenmesine neden oluyor.

Sonrasında yapılan diğer denemelerde sürücü tarafındaki tekerleğin ani sağa dönüşlerde kendini birkaç metre kitlediğini görüyoruz. Dubalara çarpmıyor ancak o durumda kilitlenen tekerleğin aracın yön verme kabiliyetini ortadan kaldırdığını düşünüyoruz.

Araç teknolojisine sağlam yatırımlar yapan Jaguar araçlarında olmaması gereken bir durum. Kolay çözülebilir mi? Muhtemelen bu yüklenen programla alakalı. Yapılacak bazı kalibrasyonlarla halledilebilir. Keza Jaguar uzaktan program güncellemelerini yapabiliyor.

ESC’nin durumunun bir anca düzeltilmesi gerekiyor. Belki de İngiliz marka km77 testine kadar kullanıcılardan böyle bir geri dönüş almamıştır ve kimse olayın farkında değildir. Ancak agresif sürüşlerde anlaşılacak ve dışarıdan da birisinin bunu görmesi gerekiyor. Öteki türlü bizler onun I-Pace’nin verdiği normal tepkiler olarak sanabiliriz.

Ağırlık dengesi çoğu bindiğimiz içten yanmalı motorlu araçlardan daha dengeli olan I-Pace’in ESC hatasının genel olarak satılanların tümünde incelenmesi gerekiyor. Sonuçta bu SUV, 11 bin km simülasyon ve 2.4 milyon km zorlu şartlar altında test edildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okurSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum