Paylaşım

Jaguar XF Sportbrake ile Kar Üzerinde Kırılan Muhteşem Rekor!

 

Rekorlara bir türlü doymayan Jaguar, bu sefer bambaşka bir spor dalı üzerinden adını Guinness Rekorlar Kitabı‘na yazdırmayı başardı. Rekorun mimarı olan diğer isim ise İngiliz Olimpiyat Kayakçısı Graham Bell dir. Jaguar’ın hangi kısımdan rekorlar kitabına girdiğini merak ediyorsanız söyleyelim. Kayak sporunda en hızlı çekiş!!!

XF Sportbrake rekora, 3.0L 380 beygir güç ve 450 nm tork üreten bir motorla giriş yapıyor. Gelişmiş bir AWD alt yapısına sahip bu araç 5.5 saniyede 100 km hıza çıkabiliyor. Top speed rakamları ise 250 km/h dir. Yani XF Sportbrake’in yolda gösterdiği performansı kar üzerinde de göstermesi gerekiyordu. -28 derece sıcaklıkta, biraz da air süspansiyonları ile oynayarak, all surface kontrol programıyla şampiyon kayakçıyı en hızlı şekilde çekmesi gerekiyordu.

Gördüğünüz gibi kalkıştan, son sürate kadar herkes mükemmel ötesi bir denge kuruyor. Ancak dengenin giderken kusursuz sağlandığı hız rakamı 189.07!!! Evet, arakasında bir kayakçıyla beraber Jaguar’ın kırdığı rekor nerdeyse 200 km’ye yaklaşık. Zaten dünyada böyle bir gidişi ya bir kere görürsünüz ya da hiç bir zaman göremezsiniz. Bakalım bu alanda ikinci bir rekor denemesi olacak mı veya olursa 189 km/h geçilebilecek mi? 

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Bunu okuyan bunları da okur