Yatırım yapmaya başla!

Jaguar İşlerini Toparladı ve Yükseliş Dönemine Geçti!

İngiliz Jaguar-Land Rover'ı ağır zararlara uğratan Çin pazarında, son üç ayda önemli çıkışların olduğu aktarıldı!
Jaguar İşlerini Toparladı ve Yükseliş Dönemine Geçti!

Jaguar, bu yılın başlarından beri önemli derecede zarar rakamları açıklamış, satışlarıyla her defasında aşağıya doğru yön aldığını söylemişti. Bir yandan otonom ve elektrikli arabalara yönelik çalışmalarını da bırakmaması gerekiyordu. İngiltere’de, Amerika-Çin ticari savaşı yüzünden darbe alarak tesislerinde bant durdurmaya kadar gitmişti. İlk EV aracı I-Pace ile göz çarpan bir çıkış yakalayan Jaguar, büyük planları için kanyak aramaya başlamıştı.

Araç pazarlarının büyüklerinden olan Çin’de İngiliz markanın düşüşü, global kriz ile birleşince edilen zararlar katlanmıştı. Autonews Europe‘nin haberinde şirketin yılın son 3 ayındaki verilerinin iyileşmeye yönelik olduğunu aktardı. İşte detaylar;

Jaguar-Land Rover bu yılın ilk çeyrek verilerinde tam 4.4 milyar dolar gibi azımsanmayacak bir zarar açıklamıştı.

Yeni raporlarda Amerika Çin arasındaki savaşın normal bir seyirde ilerlemesi nedenli olarak, JLR’nin Eylül ayında satışlarının %18 artarak, 8.779 adede yükseldiği söylendi. Bir önceki ay olan Ağustos verilerine bakıldığında %17’lik bir artış yaşanmış.

Temmuz ayına gittiğimizde daha fazla satış gerçekleşmiş ve %40’lık yükselmeyle 8.661 yeni müşteriye araçları teslim edilmiş. Son üç aylık kararlı yükseliş için CEO Ralf Speth’in geleceğe ilişkin iyimser bir hava takındığını bildirildi.

Bunun yanında JLR ticari sorumlusu Felix Braeutigam ise iyimser havanın yanında temkinli olunması gerektiğini söylüyor. Analist Max Warburton’a kulak verdiğimizde, JLR’nin geçtiğimiz sene Çin’de sattığı lüks Ranger Rover’lardan kabaca 77.000 dolar kar ettiğini ancak genel pazar piyasasının düşüş yaşamasıyla şimdi şirketin o derecede kar etmediğini söylüyor.

Braeutigam, “Çok fazla altın var, ancak elde etmek daha pahalı. Muhtemelen premium otomotiv pazarı, en agresif ve en çok savaşan haline geliyor.” dedi. Raporlar JLR’nin iki katlık bir çıkışını gösteriyor. Jaguar markasının %39’luk düşüş ile 2.028 birime inmesi ve Ağustos ayında %36 yükselişle 6.565 adede yükselmesi, Çin’de Range Rover’a olan ilginin yeniden geldiğini gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum