Yatırım yapmaya başla!

Jaguar-Land Rover Daralmayla Birlikte Ürün Yelpazesinde Azalmaya Gidebilir!

Jaguar-Land Rover otomobil grubu kötü gidişatın faturasını ağır olarak ödüyor. Ve bunun üzerine şirket üretim planlarındaki değişimden söz etti!
Jaguar-Land Rover Daralmayla Birlikte Ürün Yelpazesinde Azalmaya Gidebilir!

Son zamanlardaki ülkeler arası programlar ve karşılıklı ticari ilişkiler, otomotiv sektörünü inanılmaz etkiledi. Ve etkilemeye devam ediyor. En büyük etki olarak Ekim ayında İngiliz ekip, Solihull Tesis’inde araç üretimini durduracağını söylemişti. Brexit’in 80 milyar Sterlin yatırım planlarını tehdit ettiğini söyleyen  JLR, kötü gidişin etkilerini biraz daha azaltmak istiyor.

Dünyanın en geniş pazarlarından biri olan Çin’de satışlarının düşmesi grubu üretim yavaşlatmasına götürmek zorunda bırakmıştı. Evrensel bir karara dönüşen dizel motorlu araçların yasaklanması da olumsuz etkilerin altında yatan nedenlerden birisi. İşte haberin detayları…

JLR’nin yapacağı planların, şirkete 3.15 milyar dolarlık bir geri dönüş sağlaması bekleniyor.

Sahibi olduğu TATA Motors‘ta belli başlı üretim planlama ve yardım programları sunduğu söylendi. Öncelik olarak daralmanın birinci planı olarak işçi çıkartılmasına gidileceği bildirildi. Bu sayısının toplamda 5.000 adet olması bekleniyor. Öncesinde Solihull üretim fabrikasından 1.000 kişinin işine son verilmişti.

Hong Kong Bernstein analisti Robin Zhu, “JLR, son yıllarda maliyet kaçakları, piyasada hayal kırıklığı yaratan ürünler ve milyarlarca maliyetle riskten korunma konularında ciddi şekilde yanlış yönetiliyor.” dedi.

Tata, yönetimini kendinden ayrı tutuğu Jaguar-Land Rover için 2 plan hazırladı.

Birinci öneri planı 18 aylık bir süreyi kapsıyor. Burada bazı fazla olan maliyetlerin düşürülmesine gidilecek. İkinci plan da ise Land Rover ve Jaguar’ın toparlanamamasına karşı model eksiltmeye gidebileceği aktarıldı.

JLR, model gamı daraltmasında standart üst modelleri bitirebileceği gibi üretim bantlarından modeli komple de kaldırabilir. Mesela Nürburgring pist şampiyonu XE SV Project 8‘i askıya alabilir. Veya bu yeni nesline hazırlanan bir Defender da olabilir.

İstenilen programların uygulanışı sonrasında şirket 2.5 milyar sterlin maliyet, nakit ve kar hedefliyor. Bu durumlar tam olarak alınmış kararlar mı daha belli değil. Ülkeler arası sorunlar ve toparlanmalar yaşanırsa bunların hiç birine de gerek kalmayabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum