Yatırım yapmaya başla!

Jaguar – Land Rover SUV Modelleri Arazide Otonom Sürüşe Hazırlanıyor!

Jaguar - Land Rover Group, otonom sürüş tekniğini arazi şartlarına taşıyacak. CORTEX adını verdikleri proje, farklı teknolojiler barındırıyor!
Jaguar – Land Rover SUV Modelleri Arazide Otonom Sürüşe Hazırlanıyor!

Ne zaman olacak diye beklerken JLR (Jaguar – Land Rover) grubundan arazi şartlarında kendi kendine gidebilecek araç teknolojisi haberi geldi. Otonom denildiği zaman normal olarak aklımıza ilk Tesla gelir. Elektrikli araçların ne olduğunu ve neler yapabileceğini bizlere ilk gösteren marka, aynı zamanda gelişmiş bir özerk sürüş sistemine sahiptir. Son zamanlarda araçların otonom kullanımlarında aksilikler çıkmaya başlamıştı. Uberin Volvo XC90 aracıyla birini öldürmesi ile gündem tam olarak o noktaya kaymıştı.

Özerk sürüş sistemine sahip otomobiller bu özelliğini kullanabilmesi için yol durumunun standartlarda olması gerekiyor. Yani çizgilerin, tabelaların ve ayrımların doğru şekillerde yapılması gerekir. İngiliz JLR’de aksine, otonom sistemli SUV araçlarını arazide kendi başına gidebileceğini söylüyor.

Girişim Projesinin Adı CORTEX Olarak Belirlenmiş

Girişim Projesinin Adı CORTEX Olarak BelirlenmişEn başta projenin sadece düşünceden ibaret olduğunu sanmıştık ancak yanıldık! Çünkü COREX için 4.9 milyon dolar bütçe ayrılmış. Otonom sürüşün çalışma prensibini detaylı düşündüğümüzde İngiliz grubun yapmak istediği devrim niteliğinde! Çünkü bahsedilen yol şartları karmaşık, toprak, taş, dere, çukur vb. asfalt yolların belki de 10 kat daha zoru.

İngiliz şirket video, radar, ışık algılama, uzaktan cisim algılama ve akustik ile 5D tekniğini kullanacak. Araçlara yerleştirilecek bu özellikleri sağlayan cihazlar, milyon rakamları bulacak gerçek zamanlı verileri analiz için ECU sistemine gönderecek.

Teknoloji İngiltere’deki Off Road Pistlerinde Geliştirilecek

Teknoloji İngiltere'deki Off Road Pistlerinde GeliştirilecekKonu hakkında açıklama yapan JLR’ye bağlı otonom araç araştırma yöneticisi Chris Holmes, “Kendi jenerasyon araçlarımızı tüm Jaguar – Land Rover’lardan beklenen yetenek ve performansla geliştirmemiz önemlidir.” dedi. CORTEX, SUV alanında öncü olan Land Rover araçlarının test parkurlarında denenecek.

Projeye Birmingham Üniversitesi‘nden makine mühendisi uzmanları da olacak. Arazi şartlarını aşabilecek off road araçları için koşulları birebir yansıtan ortamlar oluşturulacak. En ufak detay atlanmadan 5D tekniği ile dış durum algılanacak ve araçlar yönlendirilecek.

Açıkçası yıllardır hep arazi koşullarında özerk sürüşe imkansız olarak bakmıştım. Gelişmiş sonar sistemlerle beraber kullanılacak yazılım sayesinde, karma karışık yollar araç tarafından çözülebilecek!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum