Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

PSA’ya Satılacağı Söylenen Jaguar-Land Rover Grubundan Kesin Yanıt Geldi!

2008 yılında Tata Motors'a geçen Jaguar-Land Rover'ın PSA'ya satılmasına ilişkin son sözler söylendi. Detaylar haberde;
PSA’ya Satılacağı Söylenen Jaguar-Land Rover Grubundan Kesin Yanıt Geldi!
HABER GİRİŞ

Otomotiv hayatına 1948 yılında 4×4 araçlarla başlayan ve bu yapısını hiç bir zaman bırakmayan Land Rover, 2008 yılında Jaguar’la birlikte Hintli Tata Grubu tarafından satın alınmıştı. İngiliz markanın kendi ülkesi için önemli olduğu gibi bizzat 1951 yılında VI George’ün emriyle, Land Rover Kraliyet Ailesi’nin olarak tanınmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Fransız otomobil kuruluşu olan PSA‘nın Kraliyet markasını almakla gündeme geldi. Ummadık firmalardan ummadık satın alma girişimleri! Aşırı yükselişte olan markalardan Hyundai de FCA’nın komplesini almak için teklif götürmüştü. Bakalım Jaguar-Land Rover konu hakkında neler dedi!

Geçtiğimiz hafta çıkan bir raporda, PSA ve Tata’nın bağlanma yoluna ilişkin maliyet hesaplaması yapıldığı bildirilmişti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==İddia edilen bu maliyet hesaplaması sonunda da Fransız şirketin, İngiliz şirketi alması gündeme gelmişti. Şu anda iki kuruluş da Auto News‘in yaptığı bu haberi reddetme açıklaması yaptı. JLR’nin komplesinin satışı hakkında iki şirket görüşlerini ve karar cümlelerini söyledi.

Çıkan spekülasyonlar için Tata Motors, “Geleceğimiz için ödemek için gereken nakit akışını üretiyoruz. Eğer bir fırsat gelirse, Opel-Vauxhall gibi, biz de bunu göz önünde bulunduracağız.” dedi. PSA ise “herhangi bir devralım ve tek başına ayakta kalabilmek için acelemiz yok.” dedi.

Açıklamalar satın alma hikayelerini yalanlama için söylenmiş olsa da JLR’nin Opel-Vauxhall gibi değerlendirme konusu, kafalarımızı karıştırdı. Önceden de Tata’nın “JLR’yi satabilir” haberleriyle bu birleştirilince, yakın gelecekte JLR’yi PSA bünyesinde görmemiz mümkün. Ve dünyanın en büyük otomotiv gruplarının önünde gelen Fransız Peugeot-Citroen, daha da devleşmiş olacak.

GCM Yatırım Banner
PSA’nın Avrupa ve Amerika ayaklarını güçlendirmek için 3 şirketle anlaşma yaptığı konuşuluyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Peugeot’un Amerika’ya girmek ve orada tutunmak adına zaten Fiat-Chrysler ile anlaşma yaptığını biliyoruz. Pazarı bir daha kaybetme istememe arzusuyla, PSA CEO’su Carlos Tavares‘in General Motors ve JLR ile ayrı bir anlaşma yaptığı konuşuluyor. Jaguar’ın ayrı Land Rover’ın ayrı şekilde özellikle Çin’de düşen satış rakamları ve hesaplanamayan gelir tablosundan dolayı, zor seneler geçirdiğini biliyoruz.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Jaguar Land Rover, Altcoin IOTA ile Bir Ortaklık İşine Giriyor

Kötü gidişatın sonuçları da kapatılan ve durdurulan tesislerle belli olmuştu. Üzerine İngiltere’nin anlaşmasız AB’den çıkış süreci de genel çöküşün dinamiti oldu. JLR’nin bu sıkışıklığı ve Tata’nın yerinde destek verememesi, dizel ve benzinli motorlardan vazgeçildiği dönemde, elektrik akımına tam adımın atılamamış olmasıdır. Zira şirketin hibrit ve tamamı elektrikli araçlara tam zamanlı geliştirmelerini yapabilmesi için ihtiyaç duyulan para tam 14 milyar dolar! Yani Jaguar-Land Rover her ay 1 milyar dolar kazanırsa işleri rayına oturtabilir. Son olarak yorumumuz; PSA’nın satın alma girişimi bugün yalanlanmış olsa bile, kısa süre sonra İngiliz şirketin Fransız şirketine geçmesine şaşırmayacağız!

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın