Yatırım yapmaya başla!

Jaguar-Land Rover İngiltere Solihull Tesisinde Araç Üretimini Durdurdu!

Jaguar - Land Rover, kötü giden araç satışları nedeni ile tesislerinden birini "stop" pozisyonuna aldı.
Jaguar-Land Rover İngiltere Solihull Tesisinde Araç Üretimini Durdurdu!

İngiliz Jaguar-Land Rover’ın (JLR)  üretim durdurma kararı gündeme bomba gibi düştü. Çoğunluklu olarak şirketlerin üretim kapasitelerini artırdığı haberleri gelirdi. İnsanların araç isteklerini tam anlamıyla karşılamak adına farklı ülkelere de tesisler açılırdı. Otomobil pazarının en büyük pastası haline gelen Çin, dengeleri belirleyen yer oldu. Alman şirketlerin çoğu gerek elektrikli araç imalatı gerekse de diğer iş kollarında bu ülkeyi tercih ettiler.

JLR Grub’un Solihull Tesisi’nde 2 hafta bantların durdurmasının nedeni de yine Çin’e bağlı olduğu söylendi. Yapılan eylemin hiç bir şeye ve kimseye zararının dokunmayacağı altı çizilerek söylense de bir tedirginlik söz konusu. Detaylar aşağıda!

JLR’nin İngiltere tesisinde 9.000 personel istihdam etmektedir.

2 hafta süreli üretimi durdurma, Uzak Doğu ülkesi adına yapılan hesap yanlışlıkları gibi gözüküyor. Land Rover Discovery ve Range Rover modellerinin birleştirildiği tesis de üretim kapasitesi artırılmış. Ne için? İngiliz şirketler, bahsesilen pazarda modellerin satış adetlerinden çok ümitliymiş. İşin sonunda Land ve Range serilerinde istenilen ivme yapılamamış.

Şirket sözcüsü, “Jaguar – Land Rover, şirketin karlı büyümeye yönelik stratejisinin bir parçası olarak, operasyonel verimliliğe ulaşmaya odaklandı ve arz edilen talebi küresel olarak gerektiği gibi yansıtacak şekilde hizalayacak.” dedi.

Yetkili kişi, verilecek bu ara sonrası asıl üretim ve satış stratejilerini en iyi şekilde yapabileceklerini söylüyor. Böylelikle insalardan JLR’ye gelecek taleplere göre üretim tesislerinin kapasiteleri belirlenecek.

JLR, Eylül satışlarında %46 düşüş yaşamış.

Dünya çapında yıllık bazlı %12.3‘lük bir düşüşle birlikte 57.114 adete gerilediği söylendi. İngiliz ekibin bu sorunu farklı nedenlere bağlanacağı gibi en çok ABD – Çin arasındaki ticari çıkmazlığa bağlanıyor.

Jaguar Land Rover baş ticaret sorumlusu Felix Bräutigam, “Özellikle Çin’deki müşteri talebi, Temmuz ayında ithalat tarifelerindeki değişiklikleri telafi etmek ve fiyat rekabeti arttırmak için uğraşırken, potansiyel ticaret anlaşmalarıyla ilgili süregelen küresel pazarlıklar satın alma eğilimini azaltmıştır.” dedi.

Şirketlerin toparlanma süreçleriyle ilgili henüz bir plandan söz edilmedi. Eylül ayına umutla başlayan JLR, gördüğümüz gibi %46‘lık bir gerile yaşamış. Bugün de Çin’in ABD ile ticari savaştan korkmadığı söylemesi, aralarındaki gerginliğin halen daha sürdüğüne işarettir.

Jaguar – Land Rover’ın diğer bir açıklaması da; Solihull tesisinde çalışan 9.000 kişinin 2 haftalık üretim duraklamasından etkilenmeyeceği, maaşlarının verileceğini bildirdi. Gelişmeler şimdilik bu kadar. İngiliz şirketler tarafından gelecek yeni haberleri anbean sizlere vermeye devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum