Yatırım yapmaya başla!

Jaguar-Land Rover Otonom Araçlar için İnsan Davranışlarını Ezberleyecek Kapsülünü Tanıttı!

İngiliz JLR Group, otonom araçlar için insan tepkilerini kaydedecek kapsül icadından bahsetti. İşte detaylar...
Jaguar-Land Rover Otonom Araçlar için İnsan Davranışlarını Ezberleyecek Kapsülünü Tanıttı!

Jaguar-Land Rover’ın “future mobility division” kısmında yaptığı çalışmalar her geçen gün farklı boyutlara ulaşmaya başladı. Çağımızdaki durmak bilmeyen şey nedir diye sorulsa elbette teknoloji deriz. Ve bunu otomobil dünyasında fazlasıyla hissediyoruz. JLR’nin en son SUV araçlarının off road ortamlarında otonom sürüşle hareket etmesi üzerinde çalıştığını sizlere vermiştik.

İngiliz üreticiden yeni gelen bir haberde “davranış izleyen kapsül” olarak isimlendirilen bir araştırma teknolojisinden söz edildi. Artık yollarda sizleri takip eden bir çift göz olacak!

JLR Kapsülü Otonom Araçların İnsanlar Üzerindeki Etkilerini Analiz Edecek!

JLR Kapsülü Otonom Araçların İnsanlar Üzerindeki Etkilerini Analiz EdecekTeknolojik gözlere sahip olan kapsül, kendi kendine gidebilen arabaların etrafında insanların davranışlarını ilişkin araştırmalar yapacak. İnsanların göz bebeklerine odaklanan kapsül, otonom araçların çevrelerinde dolaşırken ki verdikleri tepkileri takip edecek.

Yayaların yolun kenarına geçmesinin öncesi ve sonrası durumlarında hissiyatın ne yönde olduğuna bakılacak.

JLR’nin burada yapmak istediği, yayaların ve bisiklet sürücülerinin otomobillerle ilgili olan vücut dili unsurlarını çoğaltarak, belirli bir güven ortamı oluşturulmak.

Kapsül İnsanların Yüz Tepkilerini Takip Edecek

Kapsül İnsanların Yüz Tepkilerini Takip EdecekÇünkü insanlar halen daha kendi kendine giden otomobillere güvenmiyor! Nedeni ise Tesla modellerinin ve en son Waymo aracının kaza yapması bunu biraz daha tetiklemişti.

JLR süper kapsülü, insanlarla “göz teması” kurarak, ifadelerden nasıl tepkiler verildiğini anlayıp, güven ortamı yaratmayı sağlayacak.

Kapsül bizce, otonom araçların insanların gözünde nasıl olduğunu açığa çıkartacak. Bu sebebten kayıt altına alınan binlerce insan davranışı sürücüsüz araçlara aktarılarak, yapay zekanın geliştirilmesine katkıda bulunulacak. Sizce JLR’nin bu düşüncesi geleceğin otonom araçları üzerinde etkili olur mu?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum