Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jaguar-Land Rover’ın Çin’de Düşen Satışların Nedeni Söylendi!

JLR grubun bir süredir Çin pazarında iyi gitmeyen işleri nedeniyle geri çekilmeler yaşamıştı. İşte o sorunların ana kaynağı tespit edildi!
Jaguar-Land Rover’ın Çin’de Düşen Satışların Nedeni Söylendi!
Yorum

İngiliz otomobil grubu son zamanlarda ticari açıdan iyi gitmeyen durumlarla karşılaşmıştı. Brexit ile birlikte Amerika – Çin ticari savaşının büyük etkileri JLR’de fazlasıyla hissedilmişti. Üst klasman otomobil ve SUV imalatı yapan bir şirket için terse giden durumlar, gidişatı çok etkiliyor. Son 3 aylık dilime baktığımızda ise durdurulan Solihull bantları kötü satışların habercisiydi.

Bir yanda da elektrik ve otonom gibi yeni dünya otomobil düzeni için de çalışmalar yapılmaktaydı. O konuya ilişkin de insanların mimik ve duygularını anlayan bir yapay zeka aracı geliştirilmesine gidilmişti.

Auto News, JLR hikayesinin farklı konular içerdiği ve beklenenden kötü olduğunu söylüyor.

Araştırmalar ve sonuçlarına bakıldığında Jaguar-Land Rover‘ın sorunu ne ticari ilişkiler ne de farklı bir şey. Yapılan araştırmalar grup araçlarının bu denli Çin pazarında satışlarının düşmesinin kaynağı “kalitesiz üretilen araçlar” olarak değerlendirildi.

1990 ile 2018 yılları arasındaki satış rakamlarına baktığımızda geçen 28 yılda ilk kez gidişatın bu kadar vahim olduğu söylendi. Audi, Mercedes, BMW, Cadillac, Volvo ve Lexus tarafında en büyük pazarda ve dünya genelinde genişlemelerini sürdürürken, JLR’nin bundan pay alamaması garipsenecek bir durum!

Rapora göre İngiliz araçlarının kaliteleri zayıf bulunmuş.

Çin’de imal edilen modellerin kalite seviyelerinde düşüş gözlenmiş. 2014 senesinden bu yana Chery ile yerel pazarda çalışılıyor. Başlatılan ortak çalışma süreci içerisinde Range Rover Evoque, Land Rover Discovery-Jaguar XFL, XEL ve E-Pace gibi modellere yer veriliyor.

İlginizi Çekebilir :

2020 Defender’ın Kokpitiyle Birlikte Yeni Polestar 2’nin Stopları Gözüktü!

Elbette bu suçlamalar boşuna değil. Müşterilerden gelen 13 kalem olumsuzlukların toplanması sonucunda karara varılmış. Onlardan bazıları; ürün kalitesinin yıllar içerisinde haddinden fazla bozulması, motordan gelen şikayetler, gösterge paneline karşı oluşturulan olumsuz şikayetler, hava yastıkları ve bataryalara kadar müşteriler tarafından şikayet dosyası oluşturulmuş.

Geri çağırmalar sonucunda yaklaşık 106.000 araçla birlikte Çin’deki satışlar %70 oranında etkilenmiş. Sorunların git gide büyümesi ile de araç sahipleri düzenli olarak Şangay Çin genel merkez önünde protesto gösterileri yapıldığını da ek olarak söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu