Yatırım yapmaya başla!

Jaguar-Land Rover, Bentley ve Ford Otonom Araç Güvenliğinde Birleşiyor!

Jaguar-Land Rover grubu otonom araçların gelecekte tehlikede olacağını düşünüyor. Konuya ilişkin İngiliz şirket Ford ve Bentley'le ortaklık kuruyor!
Jaguar-Land Rover, Bentley ve Ford Otonom Araç Güvenliğinde Birleşiyor!

JLR, Ford ve Bentley şirketleri otonom araçların güvenliği konusunda ortak bir mücadele için bir araya geliyor. İngiltere Ulaştırma Bakanlığı da bu mücadalenin içerisinde yer alacağını söylendi. Konu tam olarak; kendi kendine sürebilen otomobillerin gelecekte tehdit altında olacak mı sorusundan çıkıyor. Yaşadığımız dönem dijital çağı temsil etmekte ve her şey bir kod üzerine şekillenmekte. İnternetin olduğu ve bağlı olduğu her durum potansiyel tehlike altında olabilir.

Niye sorusuna geldiğimizde ise; işi internet ortamında korsanlık olan bilgisayar hackerları, otonom sürüşe sahip otomobiller için de tehlike arz ediyor. Bunun şimdiden önlemini almak için 3 dev firma güç ve zekalarını birleştiriyor. Detaylar aşağıda…

Toplamda 4 firma ve 3 şirket Otomotiv Siber Güvenlik Temel Prensiplerini tasarlayacak.

Jaguar-Land Rover Ford Bentley Otonom Araç Güvenilik SistemleriBiraz düşününce durum sandığımızdan daha ciddi gözüküyor. Daha önceden otonom araçlar üzerinde geliştirmeler yapan BlackBerry konu hakkında korkutucu şeyler söylemişti. CEO’su John Chen, özerk sürüş araçlarının bir çok kodun bir araya gelmesi demek ve bu da açık bir tehdit anlamına geldiğini söylemişti.

JLR, Ford ve Bentley’de korsanların otonom araçlar üzerinde hakimiyet kurmamaları için koruyucu bir kalkan geliştirecekler. Bu çerçevede güvenli depolama ve yönetim kuralları esas olacak.

Kurulacak siber güvenlik ortaklığında belirli kurallar olacak.

Belge, otomobil şirketlerine ve tedarikçilerine yönelik olup, DFT’ye bağlı ve Özerk Araçlar Merkezi tarafından geliştirilen önceki ilkelere dayanmaktadır. Bunlar, kendinden tahrikli ve bağlantılı araçların, korsanlar tarafından sıkışan sensörlerine direnebilmelerini ve ilgili şirketlere korsanlık girişimlerini otomatik olarak rapor etmelerini sağlayacak.

Ayrıca otonom araçlar yolculuk sırasında arıza yaparsa, sistem sürücü ve yolcuları koruyacak güvenli emniyet sistemlerine sahip olmak zorunda kuralı getirilecek. Yeni otonom yönetmeliğine ilişkin, devletin ulaşımdan sorumlu bakanı Jesse Norman, “Araçlar daha akıllı hale geldikçe riskler artacak. Ortaya özerk araçların beyinlerine girmek isteyen veri hırsızı bilgisayar korsanlarına karşı sistem yapacağız.” şeklinde konuştu.

İngiltere’nin konu üzerine eğilimi, farklı şirketlerin de konu üzerinde ileri çalışmalar yapmasına örnek olacaktır. Herkesin tam olarak hayatında yer etmediği için özerk sürüş araçlarının ele geçirilmesi biraz bilim kurgu gibi gelse de, ileri de yaşanacak konulardan bahsediliyor. Şirketlerin birleştiği durum hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum