Yatırım yapmaya başla!

Jaguar Elektrik Gücünü Suya Taşıyor: “Vector Racing MotorBoat”

Jaguar, Vector Racing ve Williams Advanced Engineering ortaklığı ile en hızlı sürat teknesini sulara indirdi!
Jaguar Elektrik Gücünü Suya Taşıyor: “Vector Racing MotorBoat”

İngiliz şirketi Jaguar, elektrikli araç gelişimlerini bir kademe yükselterek, kendi araçları ve ortağı olduğu Land Rover modellerine uygulamaya başlamıştı. EV araç rekabetinin hangi seviyede olduğunu iyi tartan Jaguar, Tesla Model X’in karşısına I-Pace EV SUV ile çıkarak, dengeleri değiştirebileceğini göstermişti.

Dünyanın en büyük deniz performans araç yapımcısı Vector Racing, Jaguar ile ortaklığı ile sulara en hızlı sürat teknelerini indiriyorlar. Açık sulara taşınan elektrik güç aktarımlarıyla da rekorların kokusu şimdiden gelmeye başladı.

Jaguar Vector Racing Motorboat ile Rekor Deneme Sürüşleri Yapılmış

Jaguar Vector Racing Motorboat ile Rekor Deneme Sürüşleri YapılmışJaguar’ın motor sporları takımı Vector Racing ile ortaya çıkartılan elektrikli sürat teknesinin teknik ortaklığında Williams Advanced Engineering görev almış. Jaguar zaten Formula E’de yarışıyordu ve birazcık zemin değişikliği yaptı. Jaguar Vector V20E adlı elektrikli yarış teknesi İngiltere’deki Coniston Water‘a götürülmüş.

Williams 2008 yılında yine aynı sularda teknesiyle rekor denemesi yapmış. Yapılan hız rekoru denemesinde 122 km /h‘ye kadar çıkılmış. Dünyanın en hızlı sürat teknesi olması için Vector V20E ile denemeler yapılmış ve 141.776 km/h sürate çıkılabilmiş. Rakamlar arasındaki 20 km/h fark, Jaguar’ın elektrikli sürat teknesinin yeni rekora imza attığını gösteriyor.

Jaguar Vector V20E Üzerinde 1 Sene Boyunca Çalışılmış

Teknenin aktarım kısmında çoğu ögeler hazırdı! V20E’nin elektrik motor kısmının Jaguar‘dan alındığı söyleniyor. Pillerin gelişimi ve yerleştirilmesi de Williams Advanced Engineering‘den. Vector Racing’de karoser ve diğer aksamları konusunda uzmanlığını göstermiş.

Yine de 3 ortaklı projede sürat teknesinin kim tarafından hangi kısımlarının geliştirildiği tam bilinmiyor. Jaguar Vector Racing sorumlusu Malcolm Crease, “12 aylık sıkı çalışmanın ardından, V20E’yi rekor için hazırladık. Takım ve ortaklarımız için harika bir sonuç olan V20E, denizcilik endüstrisinde elektrifikasyonun gücünü, çok yönlülüğünü getirmede büyük bir ilk adımdır.” dedi

I-Pace’ın EV Gücü V20E Teknesine Aktarılmış

2012 yılında kurulan Vector’un isim sponsoru olan Jaguar‘ın sulara çıkmasının nedenlerinden biri de elektrikli motorlarda, özellikle I-Pace SUV’da gösterdiği performanslardır.

Bir nevi gövde gösterisi demek de mümkün. Jaguar, bünyesinde kara taşıtları için geliştirdiği elektrik motorlarının diğer alanlarda da başarı kaydettiğini insanlara göstermiş oldu. Şimdi ise 3 büyük ortağın, 141 km/h’den sonraki sürat rekoru ne olacak onu bekleyeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum