Yatırım yapmaya başla!

Enzo Ferrari’nin Tasarladığı Jaguar E – Type’nin Hurda Haline Bile Servet Ödendi!!!

Jaguar'ın 1961'de gösterdiği ve Porsche 911 Turbo'yu geçerek efsaneye dönüşen E - Type'lerden biri hurda halde bulundu. Yine de en üst fiyat noktasından satıldı!
Enzo Ferrari’nin Tasarladığı Jaguar E – Type’nin Hurda Haline Bile Servet Ödendi!!!

Jaguar’ın, Enzo Ferrari tarafından yapılan spor otomobili E – Type, sanırım dünyada tüm övgüleri alan tek otomobil! Hangi araba meraklısı veya koleksiyonculara sorarsanız sorun verilen tek cevap “efsane ötesi” olacaktır. Keza bunu da sonuna kadar hakediyor. Le Mans 24 Saat yarışlarında geliştirilip, 60’ların zenginlerini gezdiren bu arabanın hurda hali bile servet değerinde.

Birleşik Krallık’ta düzenlenen bir açık artırmaya, resimlerde gördüğümüz ölüme terk edilmiş E – Type getirildi. İlk bakışta bu aracın bırakın binlerce dolar etmesini, para etmeyeceğini bile düşünenler olmuş olabilir.

Belli aralıklarla bulunan bu tip özel arabaların genel durumları bu kadar kötü olmuyor.

Garajın diplerinden çıkartılan Ferrari Daytona mesela gayet diri duruyordu. Satılığa çıkartılan bu E – Type’ın ise ön kısım tamamen yok olmuş.

Far, ızgara, tampon ve detayların hiç birisi yok.

Gerçek bir 911 Turbo süpürücüsü olan 1 tipi E – Type’nin vakit ve parasal kısmı düşündürücü!

Yıllar boyunca yavaş yavaş yok olan bu zamanın hız aracını gerçekten nasıl bu hale getirdiler merak ettim.

Herhangi bir kaza görüntüsü olmadığı için sanırım kaybolan parçaları işine yarayan biri almış.

A sütundan sonra en azından görebileceğimiz bir şeyler var.

Orjinal lastik ve jantları üzerinde duruyor. Ön cam sağlam dursa da yan camlar yerinde yok. Kapılar da tamamen çürümüş.

E – Type’in kimliğini arka kısımdan tespit edebilirsiniz.

Ön kısımdan modelsiz olan spor araç, arka kısım yapısıyla kendini belli ediyor. Paslı krom tamponu ve far grubu sağlam duruyor. En azından kahverengiye de dönse kendine özgü egzoz çıkışlarını görüyoruz.

Bu araç eskinden kiminse gerçekten hurda olması için bir yerlere bırakmış.

Çünkü bagajına baktığımızda bazı parçaların bu kısma koyulduğunu görüyoruz. Acaba sahibi restore etmeye kalkışta ve bu kadar mı ilerleyebildi!

4.2L hacimli motorundan eser kalmamış.

Motor parçalarının çoğu sökülmüş. Silindir, piston, süspansiyon vb. takımları yok olmuş ve gözüken sadece paslı bir blok!

Gelelim fiyatına. Yarım olarak müzayede alanına getirilen Jaguar E – Type’ye tamı tamına 59 bin dolar ödenmiş. Sağlam yapıda olanları 250 dolara kadar satılabiliyor. Kilometre sayacı da efsane arabanın 97 bini km yaptığını gösteriyor. Şasi ve motor numaları birbirini tutuyor.

Çıktığı yıllarda E Type 1’lerde motorlara elektrik desteği de verilmişti. Bu aracın öyle mi bilemiyorum. Siz olsanız bu halde olan dünyanın en gözde spor arabalardan birine bu kadar para verir miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum