Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Jaguar Classic Ekibi 1961 E-Type’yi Yeniden Üretiyor!

Jaguar yeniden kalite ve geçmişe olan düşkünlüğünü belli ederek, ikonik E-Type'yi bambaşka bir halde 1960 yılında olduğu gibi üretecek.
Jaguar Classic Ekibi 1961 E-Type’yi Yeniden Üretiyor!
Yorum

Modern çağ otomobillerinin başlangıcını belirleyen otomobil firmaları, geçmişin tadını unutamayanlara ikonik modellerle sürpriz yapmaya devam ediyor. Jaguar, 1961 yılında çıkardığı ve bundan 50 sene sonra da aynı duygularla bakılacak E-Type‘nin sıfır ancak dönüşümlü modellerini üretmeye hazırlanıyor. Bu sefer efsane spor aracın farklı eklentileri olacak. Electrifi projesinde farklı yakıtla beslenecek güçlendirilmiş bir E-Type göreceğiz.

İngiliz şirketler arasındaki bu modaya Aston Martin en büyük adımlardan birini atan şirketler içerisinde. Aston ilk duyurusunu klasik modellerinizi getirin yenileyelim haricinde isteseniz sıfır km bir klasik model de inşa edebiliriz demişti. Göreceksiniz ki iki İngiliz de aynı amaç ve planla araç üretime yaklaşıyor.

İmalatı ve projeyi değerli kılmak adına E-Type sınırlı sayıda olacak.

2020 Jaguar E-Type ElektrikliBaşta dediğimiz gibi sıfır kilometre E-Type’lerin hacimli benzinli motorları yerine elektrik motorları ve bataryalar yer alacak. Dış karoserde eski yapıya sadık kalınarak, insanların gerçekten 1960’lı yıllarını yaşaması sağlanacak. Ortadan şişkin uzun kaputu, krom çerçeveli farları ile gerçek bir Jaguar duruşuyla devam edilecek.

E-Type’ın alt yapısı elektrik motor entegrasyonuna müsade etmiyor.

2020 Jaguar E-Type Elektrikli RoadsterKoleksiyonerlerin temizleri için aylarca peşinden koştuğu İngiliz model 3.8L 6 silindirle sürücüsünü 240 km/h taşıyan motorlar, 3 sene sonra 4.2L‘ye yükseltilmişti. Şasi ve güç aktarım organları da haliyle bu motorlardan çıkan torka göre mühendislikleri yapılmıştı.

21. yüzyıl E-Type‘ler belirli bir tadilat sürecinden geçirilecek. Elektrik motorları sıfırdan itibaren çok yüksek tork üretebildiklerinden standart E-Type’ın şasisi bu gücü karşılaması mümkün değildi. O yüzden şasi kısmının güçlendirilmesi planlanmış. Tekerleğe bağlı mukavemet artışı ve bazı parçaların da değişimi söz konusu.

E-Type’ın ilk çıkışı üstü açık ve alüminyum!

Bu yaz ayında ilk üretim modeli gösterilecek ve bu da roadster olarak. Alüminyum sayesinde E-Type daha sağlam ve hafif bir kupada klasik sektörüne giriş yapacak. Coupe kasa ise iki parti üretimle gelecek.

Model, 1960’ların E-Type’sine dayanacak olsa da 2020’si daha güvenli planlanıyor. Katı direksiyon sistemi elektrikli şekilde daha hafif planlanmış. Elektrik motorun gücüne karşı koymak adına daha güçlü fenlerle donatılacak. Konfora yönelik de özel süspansiyonlara yer verilecek.

İlginizi Çekebilir :

Jaguar İkonik Pist Şampiyonu D-Type’yi 62 Yıl Sonra Canlandırıyor!

İlk merak ettiğimiz konulardan birisi olan “E-Type kaç beygir olacak” sorusunun tam karşılığını alamadık. Sızdırma bilgilere baktığımızda 450 beygirlik bir güce sahip olunabileceği yazılıyor. Olduğu takdirde sıfır kilometre 1960 Jaguar, 4 saniyenin altında kalkış süresi ve 280 km/h son süratlere gelmesi kaçınılmaz gibi duruyor. Yine sizlerin de merak edeceği menzil ve yerleştirilecek akülerin kapasitesi konusunda henüz açıklama gelmedi.

Bu işlerin tümü bittiğinde inanınki E-Type hiç ucuz olmayacak. Ortalama olarak bu aracın maliyeti, markanın ilk EV aracı I-Pace’den 13 tane alabileceğiniz 1.000.000 dolara denk geliyor. Her güzel şeyin pahalı bir değeri vardır düşüncesi mutlaka olacaktı zira 2019 senesinde kim size 1960 model bir ikonik otomobil sunabilir ki!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu