Yatırım yapmaya başla!

Jacinda Ardern ABD’nin Daha Katı Silah Yasaları Çıkarmama Nedenini Anlamıyor

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, büyük silahlı saldırıların ardından ABD’nin neden daha güçlü silah yasaları çıkarmadığını anlayamadığını söyledi. İşte detaylar;
Jacinda Ardern ABD’nin Daha Katı Silah Yasaları Çıkarmama Nedenini Anlamıyor

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, toplu saldırıların ardından ABD’nin daha güçlü silah yasaları çıkarmama nedenini anlamadığını söyledi. Online aşırılık üzerine bir zirve öncesinde CNN’konuşan Ardern, ülkelerin Yeni Zelanda’dan bir şey öğrenip öğrenemeyecekleri yönündeki soruya verdiği bu cevapla dikkat çekti.

Sonuçta Ardern, 15 Mart’ta gerçekleştirilen ve 51 kişinin hayatını kaybettiği söylenen cami saldırılarından yalnızca günler sonra silah yasalarını değiştirdiklerini duyurmuştu. Cuma günkü terör saldırısında kullanılan her yarı otomatik silahın ve benzerlerinin yasaklanacağını söyleyen Ardern, hamlesiyle alkış toplamıştı.

Demokrat başkan adayı Bernie Sanders da Yeni Zelanda’nın kararını kutlayarak, silahlı şiddeti durduracak gerçek eylemin böyle olması gerektiğini savunmuştu.

Yeni Zelanda Başbakanı ABD'ye Daha Katı Silah Yasaları Çıkarmadığı için Tepki GöstediSanders ayrıca Yeni Zelanda’nın öncülüğünü takip etmeleri gerektiğini belirterek, “Ulusal Tüfek Birliği ile işe başlamalı ve saldırı silahlarının ABD’de satışını ve dağıtımını yasaklamalıyız” demişti. İşte bu noktada Yeni Zelanda Başbakanı Ardern’in; “Avustralya bir katliam yaşadı ve yasalarını değiştirdi, Yeni Zelanda deneyimini edindi ve yasalarını değiştirdi, dürüst olmak gerekirse ABD’yi anlamıyorum” şeklindeki açıklaması, konuyu yeniden gündeme getirdi.

Ardern ayrıca silahlı saldırının canlı olarak yayınlanmasına işaret ederek dünyanın en büyük internet platformlarına aşırılık içeriklerini kaldırmaları için çağrıda bulundu.

Yeni Zelanda Başbakanı Online Aşırılık Çağrısı Ardern, Yeni Zelanda saldırılarından kısa süre sonra da teknoloji şirketlerinin, şiddet içeren içeriğin yayılmasını önlemek için daha fazla şey yapabileceğini söylemişti.

Öte yandan 15 Mayıs’ta başlayacak zirvenin, Ardern ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından düzenlendiği hatırlatıldı. Terör eylemleri için sosyal medya kullanımına son vermeyi amaçlayan Christchurch Call zirvesinde, dünya liderlerinin ve teknoloji yöneticilerinin bir araya gelmesi bekleniyor.

Ardern bugünkü konuşmasında, toplantının düzenleme ile ilgili olmadığını, şirketleri masaya getirmekle ilgili olduğunu söyleyerek Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in çağrıya cevap verdiğini ekledi. Son olarak da odak noktasının şiddetli aşırılık üzerine olacağını, ifade özgürlüğünü kısıtlamayacağını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum