Yatırım yapmaya başla!

İzmir Konut Metrekare Fiyatı Artışında İstanbul’u Geride Bıraktı

İzmir'de konut metrekare fiyat artışı, Mart sonu itibarıyla son 5 yılda %108,6 artarak İstanbul'u geçti. Türkiye ortalamasında ise %80,2 oranında artış meydana geldi.
İzmir Konut Metrekare Fiyatı Artışında İstanbul’u Geride Bıraktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından elde edilen verilere göre; ülke genelinde konut metrekare ortalama birim fiyatı, Mart sonu itibarıyla 2 bin 151 lira oldu. Fiyatlar son beş yıl içerisinde %80,2 artış gösterirken, Şubat ayına kıyasla %0,6 yükseldi. İller bazında bakıldığında ise İzmir, son beş yıl içinde %108,6 artış ile İstanbul ve Ankara’yı geride bıraktı.

2018 Mart sonu itibarıyla, İstanbul’da konut metrekare fiyatı geçen yılın aynı dönemine göre %5,8 artış gösterdi.

Konut metrekare fiyatı bu artışla birlikte 3 bin 899 liraya yükseldi. Geçen yılının aynı döneminde İstanbul’da konut metrekare fiyatı 3 bin 687 lira civarında seyrediyordu. Türkiye’nin mega kentinde son 5 yılda fiyatlarda %107 oranında artış gösterirken, söz konusu dönem içerisinde aylık bazda 6 kez düşüş kaydetti.

Türkiye’nin en büyük üçüncü kenti olan İzmir’de gayrimenkule yatırım yapanların yüzü güldü.

Özellikle markalı konut projelerinin yapılmasının fiyatlarda artış sağladığı belirtilirken, Mart sonu itibarıyla metrekare ortalama fiyatının geçen yılın aynı dönemine göre %17,3, Şubat ayına göre ise %1,4 artış kaydettiği öğrenildi. Son beş yıllık süre zarfında ise fiyatlarda %108,6 artış oldu.

Gelinen bu seviye ile beş yıl önce 1.317 lira olan konut metrekare fiyatının, bu yılın Mart sonunda 2.748 liraya çıktığı belirtildi. Gayrimenkul sektörü yetkilileri, markalı konut ihtiyacının bulunması, İstanbul’a yakınlığı ve arsa stokunun yeterli olması gibi nedenlerle İzmir’deki fiyat artışlarının daha hissedilir olduğunu ifade etti.

Başkent Ankara’ya baktığımızda konut metrekare fiyat artışının daha ılımlı olduğunu görmekteyiz.

Söz konusu rakamlar geçen yılın aynı dönemine göre %6,9 oranında yükseldi ve bin 742 liraya çıktı. 2017 yılının Mart ayında bin 630 lira olan metrekare fiyatı, son beş yılda %57,9 artış gösterdi. Araştırma sonuçları Ankara’da metrekare fiyatlarının yıllık ortalama %12 arttığını gösterdi. Gayrimenkul sektörünün otoriteleri, konut fiyatlarındaki aşırı değerlenme sebebiyle fiyat artışının son iki yılda sınırlı kaldığını söyledi. İzmir başta olmak üzere; Antalya, Bursa, Gaziantep, Denizli ve Konya gibi illerde fiyatların artmaya devam edeceği belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum