Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İzmir İktisat Kongresi’nde SPK ve BDDK Başkanları Açıklamalarda Bulundu

İzmir’de “100. Yılında İzmir İktisat Kongresi", "Finans Dünyasının Gözüyle Türkiye Yüzyılı" başlıklı panel düzenlendi. Panelde SPK ve BDDK Başkanları açıklamalarda bulundu.
İzmir İktisat Kongresi’nde SPK ve BDDK Başkanları Açıklamalarda Bulundu
HABER GİRİŞ

İzmir İktisat Kongresi kapsamında düzenlenen panelde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben açıklamalarda bulundu.

İlk olarak konuşan SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, yeni finans merkezi kavramıyla İstanbul Finans Merkezi’nin (İFM), Türkiye’nin, dünya finansında odak olmasını sağlayacağını söyledi.

İFM’nin açılmasıyla hem koordinasyonu sağlayacaklarını hem de yeni enstrümanlarla sermaye piyasalarını geliştirmeye çalışacaklarını belirten Gönül, “En önemli enstrümanlarımız, teknolojik yatırımlarımız, çeşitlendirilmiş sermaye piyasası araçları, güçlü insan kaynağı ve yenilenen mevzuatımız olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Sermaye piyasalarına özellikle son iki senede oldukça büyük bir teveccüh oluştuğuna vurgu yapan Gönül, arz tarafında şirketlerin sermaye piyasasında yerini almak için gayret gösterdiklerini söyledi. Son iki senede artan halka arz sayıları ile borsada işlem gören şirket sayısının 497’ye ulaştığını, şirketlerin piyasadaki toplam değerinin 5,7 trilyon liraya ulaştığını belirtti.

Sürdürülebilir veya yeşil finansman konularında çok ciddi çalışmaları olduğunu belirten Gönül, 2022 yılında yeşil borçlanma aracı, sürdürülebilir borçlanma aracı, yeşil sürdürülebilir kira sertifikası için rehber yayınladıklarını anımsattı.

GCM Yatırım Banner

BDDK Başkanı: Ülkemiz Krizlerden Güçlenerek Çıkıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben de 2001 yılında bankacılığın 63 milyar dolarlık bir hacmi taşıdığını ve bu kredi hacminin de sadece 15 milyar dolarının piyasada olduğunu hatırlattı.

Bu rakamlara atıfta bulunan Akben, Cumhuriyetin 100. yılında gelinen noktanın ne kadar anlamlı olduğunun görüldüğünü, Kovid-19 salgını, küresel kriz ve savaşlar, emtia fiyatları, enflasyon ve güvenlik gibi alanlarda birçok problemle karşı karşıya kalındığını söyledi.

Akben, dünyada son dönemde büyük ekonomik krizler ve sosyal problemler olduğunu belirterek, “Çok şükür ki ülkemiz bu krizlerden hep güçlenerek, hep bir şeyleri öğrenerek çıkıyor. Şu anda geldiğimiz noktada sektör bu kredilerin yüzde 30’a yakın bölümünü KOBİ’lere kullandırıyor.” diye konuştu.

Akben, son dönemlerde verilen kredilerin tahsisli kredi gibi ihracata, istihdamın teşvikine, üretime katkı sağlayacak ve cari açığı azaltacak şekilde kullanılması için birtakım tedbirler alındığını söyledi.

Kredi mekanizmasının ve kredi kanallarının açık olmasının önemli olduğunu belirten Akben, bu kredilerin yatırıma, istihdama, ihracata, cari açığa etki edecek şekilde kullandırılmasının önemine dikkat çekti. Bankaların bunu takip ettiğini sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.