Yatırım yapmaya başla!

İzlanda’da Bitcoin Madenciliğinde Kullanılan 600 Bilgisayar Çalındı

Madencilerin gözdesi olan İzlanda'da büyük bir hırsızlık yapıldı ve henüz bilgisayarların izine rastlanamadı. İşte detaylar;
İzlanda’da Bitcoin Madenciliğinde Kullanılan 600 Bilgisayar Çalındı

İzlandalı hırsızlar koordineli bir çalışma ile bitcoin madenciliği yapılan tahmini 2 milyon dolar değerindeki 600 bilgisayar ve donanım çaldılar. Kendileri yakalandı; ama bilgisayarlar henüz bulunamadı. En az 11 kişinin tutuklandığı ve 2 tanesinin gözaltına alındığı biliniyor. Polis bilgisayarların izine rastlayabilmek için hummalı bir çalışma yürütüyor.

Associated Press olayı, Kuzey Atlantik adasında meydana gelen en büyük hırsızlık serisi olarak tanımladı.

İzlanda Büyük Bitcoin Soygunu

İzlanda medyasında ise “Büyük Bitcoin Soygunu” olarak adlandırılan olayda, güvenlik görevlisi dahil olmak üzere 11 kişi tutuklandı. Reykjanes Bölge Mahkemesi’nden bir yetkilinin verdiği bilgilere göre de 2 kişinin gözaltında tutulmasına karar verildi.

Olayda; 600 grafik kartı, 100 işlemci, 100 güç kaynağı, 100 anakart ve 100 bilgisayar belleği seti çalındığı tahmin ediliyor.

600 Bitcoin Bilgisayar ve Donanımı

Kripto para madencilerin yuvası haline gelen İzlanda, enerji konusunda büyük sıkıntılar yaşamaya başladı. İzlanda Pirate Parti Üyesi Smari McCarthy, bu kişilerden verdi alınıp alınmaması konusunu sorguladıklarını dile getirmişti ve ülkenin ileride büyük sorunlarla karşılaşabileceğini söylemişti.

Bilgisayarın izine henüz rastlanamadı; ama soygunun 2 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Bilgisayarların İzine Rastlanmaya Çalışılıyor

Polis, çalınan ekipmanların izine sorgulamaya devam ederken; şu an madencilikte kullanılıp kullanılmadığı konusunu araştırıyor. Eğer madencilik için kullanılıyorsa güçlü bilgisayarların izine rastlamaları kolaylaşacak. Ama hırsızlar donanım ve bilgisayarları satarak nakde çevirdilerse izlerini bulmak neredeyse imkansız hale gelecek.

Olafur Helgi Kjartansson isimli polis, “bu daha önce görülmemiş ölçekte büyük bir hırsızlık” dedi ve organize bir suç olduğuna dikkat çekti.

Olafur Helgi Kjartansson Yorumu

İzlanda’da gerçekleşen 4 soygundan 3’ü Aralık ayında, 1 tanesi de Ocak ayında kamuoyuna duyuruldu. Hırsızların izini sürebilmek için daha erken duyurulmak istenmediği belirtildi. Şimdi yetkililer, yerel internet sağlayıcılarından, elektrikçilerden ve depolama alanı birimlerinden alışılmadık bir güç talep edilip edilmediği konusunda bilgi almaya çalışıyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum