Yatırım yapmaya başla!

İzinsiz Drone Kullanana 14 Bin Liradan Fazla Para ve 5 Yıl Hapis Cezası!

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Sami Aksoy, izinsiz drone kullananlar hakkında uygulanacak para ve hapis cezaları hakkında bilgilendirmede bulundu.
İzinsiz Drone Kullanana 14 Bin Liradan Fazla Para ve 5 Yıl Hapis Cezası!

Drone, son yıllarda hayatımıza giren, insansız hava aracı (İHA) olarak tanımlanan ve birçok alanda kullanılan bir cihaz. Havadan çekim yapmaya yarayan bu cihaz askeri alanda da sıklıkla kullanılıyor.

Bir uzaktan kumanda yardımıyla kolaylıkla yönlendirilebilen bu cihazlar havadan görüntüleme sağlayabilmesi ve bunu bir pilota gerek olmadan yapabilmesi gibi özellikleriyle de cazibesini artırıyor. Ancak son yıllarda sayısı çok fazla artan ve amacının dışına çıkan droneları izinsiz kullananların hapis ve para cezası ile karşı karşıya kalabileceği hatırlatıldı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2018 sonu itibarıyla 35 bin 366 drone bulunuyor.

Drone SayısıYaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Sami Aksoy, izinsiz ve kayıtsız drone uçurmanın cezasının çok yüksek olduğunu, 5 yıl hapis ve 14 bin 705 lirayı bulan para cezalarına çarptırılabileceklerini söyledi. Sağlık, askeri alan, taşımacılık ve medya olmak üzere yaşamımızın birçok alanına giren dronelar ne yazık ki özel hayatın gizliliğine ihlal edebiliyor.

Sayısı her geçen gün artan dronelar hakkında bilgi veren Aksoy, yasal düzenlemelerin katılığına değindi. Azami kalkış ağırlığı 500 gramdan az olanların talimatın dışında kaldığını ve bu araçlar için tescilin söz konusu olmadığını söyleyen Aksoy, Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 144’üncü maddesinde yer alan konulara değindi.

Bireysel olarak yurt içinden veya dışından alınan 500 gram üzerindeki aracın 3 gün içinde sisteme kaydettirilmesi gerekiyor.

Sisteme Kaydettirilmeleri GerekiyorAksi takdirse 7 bin 353 lira para cezasının kesileceğini söyleyen Aksoy, “500 gram – 4 kilogram kalkış ağırlığındaki insansız hava araçları İHAO, 4 kilogram – 25 kilogram İHA1, 25 kilgramg -150 kilogram arasındakiler ise İHA2 olarak sınıflandırılmış durumda.” şeklinde bilgilendirmede bulundu. Bunların SHGM tarafından oluşturulan elektronik sisteme kaydettirilmesinin zorunlu olduğunu belirten Aksoy, aynı şeyin satıcılar ve satın alanlar için de geçerli olduğunu söyledi.

Türk Ceza Kanununun 134. maddesine göre kişilerin özel hayatının gizliliğinin ihlal edilmesi durumunda 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanıyor.

İzinsiz Drone CezaİHA’lara yönelik cezaların azımsanmaması gerektiğini söyleyen Aksoy, idari para cezalarına dair yönetmelikte, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesinin cezasının 2 bin 124 lira olarak belirlendiğini, gizliliğin bir de ses ve görüntü kaydının alınmasıyla ihlal edilmesi halinde bu cezaların daha da arttığını anlattı.

Türk Sivil Havacılık Kanununun 144. maddesinde, Ulaştırma Bakanlığı veya mülki idare amirlerince belirlenen alanlar dışında, izinsiz drone kullanan kişilere 14 bin 705 liraya kadar idari para cezası uygulanacağını anlattı.

Birinci derece kara ve deniz askeri yasak bölgelerinde çekim yapanlar ile bölgenin savunma ve güvenlik tedbirlerini aksatacak cihazlar kullananlara da 6 aydan 5 yıla kadar hapis ile 5 bin liradan 50 bin liraya kadar ağır para cezası verileceğinin hükme bağlı olduğunu ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum