Yatırım yapmaya başla!

İZENERJİ Çalışanlarının Maaşı Toplu İş Sözleşmesinin Ardından 1000 TL Arttı

İZENERJİ ile DİSK Genel-İş İzmir 2 Nolu Şube arasında imzalanan toplu iş sözleşmesi kapsamında, çalışanların maaşlarına ortalama 1000 TL zam yapılacak.
İZENERJİ Çalışanlarının Maaşı Toplu İş Sözleşmesinin Ardından 1000 TL Arttı

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren şirketlerden İZENERJİ ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel-İş İzmir 2 Nolu Şube arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun yer aldığı imza töreninde birçok işçi de bulundu.

İZENERJİ bünyesindeki 5 bin 80 işçiyi bağlayan sözleşme sonrasında, maaşlarda ortalama 1000 liralık bir artış olacak. Büyük katılım ile gerçekleşen toplu iş sözleşmesinde alınan kararın ardından, işçiler halay çekerek kutlama yaptı.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, sözleşme sonrasında çalışanların maaşlarında 920-1080 TL arasında artış olacağını söyledi.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş SarıSözleşme sonrasında, daha önce 3.277 TL alan birisi 4.344 TL, 3.691 TL alan 4.758 TL alacak. Bunun yanında ilk kez sünnet ve düğün yardımlarını içeren madde de sözleşmede yer aldı. İşçilerden birinin çocuğu sünnet olduğunda o ayki maaşına 279,80 TL yardım parası eklenecek.

Aynı şekilde çocuklarının evlenmesi durumunda da 279,80 liralık bir destek verilecek. İşçinin ölen anne veya babası için ödenen ölüm yardımında da artış oldu. Daha önce 471 lira olan yardım, 902,35 liraya yükseltildi. İzin harçlığı ise gün başına 15 liradan 21,89 liraya yükseltildi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, kıdem tazminatına dokunulursa sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi.

DİSK Genel Başkanı Arzu ÇerkezoğluVerilen emeğin hakkını aramak için bir araya gelmenin çok onur verici bir davranış olduğunu dile getiren Çerkezoğlu, kıdem tazminatı konusuna da değindi. Kıdem tazminatının son kaleleri ve kırmızı çizgileri olduğunu belirten Çerkezoğlu, gasp edilmesi halinde sendikalı-sendikasız tüm işçilerle sonuna kadar haklarını arayacaklarını aktardı.

Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ise işçilerin önlerine çıkan engelleri, ancak bir araya gelerek aştıklarını hatırlattı. Her zaman olduğu gibi emeğe saygı duyulmayan durumlar olacağını fakat kendilerinin mücadelelerinden taviz vermeyeceğini açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, uzun müzakereler sonucunda toplu iş sözleşmesinin tamamlandığını bildirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SoyerSoyer, ilk kez aşağıdan gelen dip dalgasının yukarıdaki siyasi partileri etkilediğini belirtti.  Bu durumu kibir, küstahlık ve ötekileştirmenin geride kalması; samimi, adaleti savunan, demokrasi yanlısı, hesap verebilir ve şeffaf bir yönetim isteği olmasına bağladı.

Türkiye’nin artık bir değişim sürecine girdiğini ve bunun ilk olarak İzmir’de başlayacağını dile getiren Soyer, birkaç yıl içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde “eşit iş eşit ücret” mantığının yerleşeceğini sözlerine ekledi.

Başkan Soyer: Emeğin, özgürlüğün, demokrasinin yeşerdiği Türkiye olacak.

Toplu İş SözleşmesiGeleceğe dair umutlarını paylaşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, bugünden itibaren arkaya bakmadan çalışacaklarını, işçilerin kazançları konusunda ellerinden gelenin en iyisi yapmak istediklerini belirtti. İmzalanan sözleşme ile birçok işçinin yüzünün güleceğini aktardı. Başkan da olsa işçi de olsa herkesin işini en iyi şekilde yapacağını ve ülkeyi hep birlikte kalkındıracağımızı dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum