Yatırım yapmaya başla!

İyi Bir Yaşama Ulaşmak için 5 Etkili Yol

İyi Bir Yaşama Ulaşmak için 5 Etkili Yol

Hemen hepimiz hayatımızı daha iyi noktalara taşımak için çalışıp çabalıyoruz, değil mi? Ve çoğunlukla da bunu başarmayı daha çok para kazanmaya bağlıyoruz. Buraya kadar hemfikir olduğumuzu düşünerek devam ediyorum. Evet, neredeyse hepimiz daha çok paramız olduğunda istediğimiz hayatı yaşayabileceğimizi düşünüyoruz. Yani parayı bir amaç olarak görmesek bile onun hayalini kurduğumuz yaşama kavuşmamız için vazgeçilmez bir unsur olarak düşünüyoruz. Peki, ya sonra ne oluyor? İyi bir yaşam ulaşayım derken nasıl sonuçlarla karşılaşıyoruz?

Bazılarımız istediği yaşama kavuşmak için gereken “çok parayı” kazanırken bazılarımız ise bunu başaramıyoruz. Sonra da mutsuzluğumuzu parasızlığa mal ediyor, sahiden gereksinim duyduğumuz şeyin o olduğunu düşünerek kaderimize lanet ediyoruz. Oysaki çok paraya kavuşan kişilerin birçoğunun da istediği hayatı yaşayamadığı gerçeğini göremiyoruz. Tıpkı başkalarının fikirlerinden etkilenip hiç mi hiç ilgisi olmayan bir alana yönelen şanssız öğrenciler gibi! Hayatını nefret ederek yapacağı bir işi yaparak geçirmek zorunda olan mutsuz çalışanlar gibi!

İşte tıpkı onlar gibi biz de yanlış şeylerin peşinde koşarak hayatımızı mutsuz yaşayanlar olarak geçiriyoruz. Geriye dönüp baktığımızda ne için yaşamış olduğumuzu bilemiyor, kuklalık yaparak geçirmiş olduğumuz ömrümüzü bir pişmanlıklar silsilesi olarak görüyoruz. Evet, ne yazık ki pek çoğumuz bu dediklerimi yapıyor ya da ileride yapmak üzere ilerliyoruz. Efendim, yoksa çok mu karamsarım? Yoksa böyle sonuçlarla karşılaşmak hepimiz için kaçınılmaz mı? Elbette, değil! Hayatımızı mutsuzların kaybolduğu dehlizlerde geçirmeye hiç de mecbur değiliz. Şimdiye kadar hep hata yapmış olsak da eğer istersek hemen şimdi çok daha aydınlık bir yaşama kavuşabiliriz. Sadece bazı şeyleri anlamamız gerekiyor. Çok geç olmadan yolumuzu değiştirmek için yalnızca farkındalığımızı arttırmamız ve bize inanmamız lazım!

Gerçekleri Bulun!

Gerçekleri Bulun!Yaşamınızı daha iyi bir noktaya mı taşımak istiyorsunuz? Sonradan pişmanlık yaşamamak mı istiyorsunuz? O zaman öncelikli olarak gerçeklerinizi bulun. Çünkü daha iyi bir yaşama kavuşmak için gerçeklerinizi diğer bir deyişle gerçekten istediklerinizi bulmanız gerekiyor. Peki, bunu nasıl başaracaksınız? Mesela; kendinize sorular sorarak işe başlayabilirsiniz. Sizi en çok neyin mutlu ettiğini bulmak için kesinlikle bunu yapmalısınız.

Tıpkı bir yabancıyı tanımaya çalışmak gibi aynı şekilde kendinizi tanımaya çalışmalısınız. Örneğin; birkaç ay içinde öleceğinizi bilseniz nasıl bir hayat yaşamış olmayı dilerdiniz? Hangi yanlışlarınız yüzünden pişmanlık yaşar, hangi fedakarlıklarınızdan dolayı kendinizi suçlardınız? Hayata veda etmeden önce ne gibi hedeflerinize ulaşmış olmayı tercih ederdiniz? Kısacası sahici isteklerinizin neler olduğunu keşfetmelisiniz. Çünkü ancak doğru hedefi belirleyebildiğinizde uğraşlarınızın sonuçlarından memnun kalabilirsiniz.

Denemekten Korkmayın!

Denemekten Korkmayın!Pek çok insan daha iyi bir yaşam ulaşmak konusunda neden başarısızlık yaşıyor, biliyor musunuz? Çünkü denemekten korkuyorlar. Onları hayallerine götürecek dikenli yolda yaralanmaktan korktukları için daha güvenli olan seçeneği tercih ediyorlar. Tıpkı çoğu kişinin yaptığı gibi onlar da daha güvenilir olduğunu düşündükleri yolda ilerliyor ve sıradan hayatların sıradan yaşayanları olarak yolculuklarını tamamlamak durumunda kalıyorlar.

Çok daha fazlasını başarabilecek güce sahipken sahip olduklarını göremiyor ya da yapabileceklerine inanmıyorlar. İşte bu nedenle elde edilebilir olanla yetinmeye çalışıyorlar. Ve doğal olarak da yaşayış biçimlerinden tam anlamıyla tatmin olmuyorlar. Sonuçta; işte böyle sonuçlarla karşılamak istemiyorsanız denemekten korkmamalısınız. Hayatınızın dümenini istediğiniz yöne çevirmek için bunun için gücünüz yettiğince uğraşmalı, “nasıl olsa gücüm yetmeyecek” diye düşünerek rüzgarın sizi savurduğu yöne gitmeyi kabullenmemelisiniz.

Gücünüzü Keşfetmek için Çocukluğunuza Bakın!

Gücünüzü Keşfetmek için Çocukluğunuza Bakın!Evet, tam olarak çocukluğunuza bakın diyorum. Hani henüz her şeyi yapacak gücün içinizde olduğunu hissettiğiniz zamanları! Düşmekten korkmadığınız, sorgulayıcı tavrınızla her şeyi merak ettiğiniz zamanları düşünmenizi istiyorum. Olumsuz düşüncelere karşı inanılmaz bir koruyucu kalkanınızın olduğu, istediğiniz her şeyi yapabileceğinizi düşündüğünüz vakitleri!

O zamanlar nelere karşı ilginiz olduğunu hatırlıyor musunuz? Nelerin en çok dikkatinizi çektiğinizi ya da sizi en çok mutlu eden şeyleri anımsıyor musunuz? Neden böyle sorular soruyorum, biliyor musunuz? Çünkü çocukluğunuzda yapmak istediğiniz şeyler büyük ihtimalle başarısızlıktan korktuğunuz için büyüdükçe bir kenara attığınız düşleriniz! Belki de çocukça hayallerinizi tekrar gün yüzüne çıkarmanın vakti çoktan gelmiştir, ne dersiniz?

Fikirlerini Dikkate Aldığınız Kişilerin Sayısını Olabildiğince Az Tutun!

Fikirlerini Dikkate Aldığınız Kişilerin Sayısını Olabildiğince Az Tutun!Hayatınızda yer alan insanların kaçı kararlarınız üzerinde etkili, bunu biliyor musunuz? Fikirlerini dikkate aldığınız kişilerin sayısı diyorum, acaba ne kadar çok? Acaba başkalarının daha iyi yaşam olarak düşündükleri şey için mi çalışıyorsunuz? Yoksa size göre iyi olan için mi? Ailenizin sizin için planladığı mükemmel hayata ulaşmak için mi çabalıyorsunuz?

Yoksa yalnızca sizin düşüncelerinize göre belirlenmiş olana ulaşmak için mi? Çünkü pek çok kişi farkında olmadan başkalarının daha iyi yaşam olarak düşündükleri şeye ulaşmak için zamanlarını harcıyor. Etraftan duydukları doğrulara göre yaşam biçimlerini belirleyip, birilerinin “yapabilirsin” ya da “yapamazsın” demesinden etkilenerek hayat yörüngelerini çiziyor. İşte siz asla onlardan biri olmamalısınız. Sizi gerçekten tanıdığını düşündüğünüz ve fikrine güvendiğiniz birkaç kişi dışında hiç kimsenin düşüncesinden etkilenmemelisiniz.

Gelecekteki Sizle Konuşun!

Gelecekteki Sizle Konuşun!Evet, daha iyi bir yaşama ulaşma yolunda doğru adımlar atmak için dikkate almanız gereken bir diğer öneri de bu! Yani yapmanız gereken şey gelecekteki sizle konuşmak! Bununla demek istediğim şey, birazcık hayal gücünüzü birazcık da tahmin yürütme yeteneğinizi kullanmanız! Mesela; emeklilik yaşına geldiğinizi ve şu anda aklınızda olan her şeyi gerçeğe dönüştürdüğünüzü düşünün. Ne bileyim, işinizde ilerlediğinizi, daha çok para kazanmaya başladığınızı, güzel bir evde oturduğunuzu, mutlu bir yuvanız olduğunu hayal edin.

Zihninizde oluşturduğunuz bu görüntünün sizi gerçekten mutlu edip etmeyeceğini düşünün. Diğer bir deyişle; 20-30 artık her neyse o kadar sene geçtikten sonra ardınıza dönüp baktığınızda “iyi ki bu hayatı seçmişim” mi dersiniz yoksa “keşke” ile başlayan sonsuz cümleler içinde boğulur musunuz? İşte bu soruyu doğru bir biçimde cevaplayabildiğinizde daha iyi bir yaşama da kavuşabilirsiniz demektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum