Yatırım yapmaya başla!

Gıda Fiyatlarında Arz Yönetiminin İyi Yapılmasıyla İstikrar Sağlanabilir

Topraktan sofraya gelen ekonomik sorunların ancak sosyal politikalarla çözülebileceği vurgulanırken, iyi arz yönetiminin gıda fiyatlarına istikrar kazandıracağı belirtildi.
Gıda Fiyatlarında Arz Yönetiminin İyi Yapılmasıyla İstikrar Sağlanabilir

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, gıda fiyatlarının önümüzdeki aylarda nelere bağlı olarak değişkenlik göstereceği ve fiyatların dengelenmesi için yapılacak çalışmalardan bahsetti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre enflasyon Eylül ayında %9,26 ile 2017 yılının Temmuz ayından bu yana ilk kez tek haneye indi. Geçtiğimiz ay gıda fiyatlarında %0,60 oranında düşüş olmasına rağmen bu durumun tüketiciye yansımaması üzerine sektör temsilcilerinden değerlendirme ve yorumlar geldi.

Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç, bu sene sebze ve meyvede arz sıkıntısı olmayacağını söyledi.

Türkiye'de ÇiftçilikAykaç gıdada arz sıkıntısı olmayacağını fakat perakendecilerin tüm sene boyunca bu sözlerinin arkasında durup durmayacağının merak edildiğini söyledi. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ise fiyatlardaki düşüşün aylık bazda görüldüğünü, bu nedenle değerlendirme yaparken yıllık bir bakış açısıyla yaklaşılması gerektiğini belirtti.

Gıda enflasyonunun yıl sonu veya sezon sonuna kadar kontrol altında tutulması gerektiğini söyleyen Reis, iyi az yönetimi yapılması halinde fiyatlarda istikrar sağlanabileceğini dikkat çekti.

Yeni hasat dönemine kadar fiyatlardaki değişimin takip edilmesi gerektiğini söyleyen Aykaç sözlerine; “Risk tanımlama sistemi ile üretim, iç satış, ihracat, küresel iklim değişikliğine bağlı mücbir sebepleri, ürün devir stokları izlenmeli.” diyerek devam etti.

Çiftçiliğin itibarlaştırılması halinde köyden kente göçlerin de azalacağına dikkat çekti.

Tarladan Sofraya SorunlarÜlke nüfusunun %18’inin tarım ve çiftçilikle uğraştığın hatırlatan Reis, tarladan sofraya yaşanan sorunların da ancak sosyal politikalar sayesinde çözebileceğini belirtti. Çiftçiliğin yeniden eski saygınlığını kazanması halinde köyden kentlere yapılan göçlerin önüne geçileceğini ve insanların topraktan uzaklaştırılmaması gerektiğini vurguladı.

Tarımla uğraşan insanların sürdürülebilir planlama yöntemini benimsemeleri ve inanmaları; tohum, ilaç ve yem fiyatlarının kurdan bağımsız olması gerektiğini söyledi. Ata tohumlara yönelmemiz gerektiğini vurgulayan Reis sadece pirinçte 30’a yakın tohum çeşidi olduğunu hatırlattı.

Veri analiz şirketi DOKTAR’dan elde edilen bilgilere göre çiftçilerimizin en büyük sorunları arasında; mazot, gübre, elektrik, ilaç ve tohum maliyetleri ile pazar erişiminde yaşanan sıkıntı, yetersiz sulama, iklim değişikliğine bağlı olarak yaşanan ürün kaybı gibi meseleler yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum