Yatırım yapmaya başla!

İTO, “Gate of Business” ile Ticari Faaliyetlerde Atağa Geçiyor!

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) yurt dışında bulunan önemli ithalatçıları Türk alıcı firmalarla buluşturacağı dev organizasyonu "Gate of Business" için geri sayım başlarken 8 farklı ülkeden yetkilinin Türkiye'ye geldiği öğrenildi.
İTO, “Gate of Business” ile Ticari Faaliyetlerde Atağa Geçiyor!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) çeşitli sektörlerden yabancı ülkelerde bulunan büyük ithalatçı firmaların yetkililerini İstanbul’daki kapsamlı bir etkinlikle ağırlayacak. Söz konusu ithalatçı firmaların önde gelenleri bu sayede Türk alıcı firmalarla bir araya gelme fırsatı yakalayacak.

“Gate of Business (İş Kapısı)” ismini taşıyan söz konusu bu proje kapsamında 500 civarındaki ithalatçı firmanın, kumaş ile tekstil aksesuarları üretimi yapan 86 Türk firması ile ticari ilişkilerde bulunmak üzere Güneşli Wyndham Grand Istanbul Europe Otel’de görüşmeleri derinleştirdiği öğrenildi. Burada Türk firmaları, ithalatçı firmalarla birebir iş görüşmeleri gerçekleştirdi ve çeşitli anlaşmalar imzaladı.

İTO tarafından konseptin ilk etkinliği Türk ihracatının bel kemiğini oluşturan kumaş ve tekstil aksesuarları sektörü için yapıldı.

Kumaş ve Tekstil SektörüBunun için söz konusu sektördeki üyeler için 8 farklı ülkeden yaklaşık 500 alıcı firma, 18-19 Kasım’da düzenlenen proje için İstanbul’da hazır bulundu. “Textile B2B Istanbul” adını taşıyan iki günlük bu etkinliğe Rusya Federasyonu, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Polonya’dan ithalatç-alıcı firmaların dahil olduğu bilgisine ulaşıldı.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, etkinlikte firmalara ait stantları tek tek gezdi ve kendilerini tebrik etti. Ardından her sektörün ihracat kapısını bu etkinlikle İstanbul’dan tüm dünyaya açtıklarını duyurdu. 2019’u ‘Ekonomimize Global Nefes: İhracat Yılı’ olarak belirlediklerini anımsattı. Ardından ihracata ilişkin somut iş birliklerinin önemine işaret etti.

İhracat Ana Planı’nda 2023 yılında Türkiye’nin yıllık ihracatının 226,6 milyar dolara yükseltmenin hedeflendiğini söyleyen Avdagiç, bu rakama ulaşmak için faaliyetlerin sürdüğünü bildirdi. Bu çabalara kumaş ve tekstil aksesuarları sektörüne ilişkin başlatılan B2B etkinliği ile yeni bir soluk getirdiklerini açıkladı. Bu sayede uluslararası alıcı firmalar ile üretici firmaların görüşmeleri için uygun ortam sağlandığını ve ticari ilişkilerin artırılacağını bildirdi.

Avdagiç, İTO olarak birebir uluslararası görüşmeleri bundan böyle “Gate of Business” teması adı altında gerçekleştireceklerini söyledi. Textile B2B İstanbul etkinliğinin bu konseptin ilk organizasyonu olduğunu ve diğer sektörlere yöneleceklerini ekledi.

Uluslararası Ticari Görüşmeler Tek Tema AltındaHer yıl 40’ı aşkın uluslararası fuarın İTO tarafından milli katılımının organize edildiğini belirten Avdagiç, bu etkinliklerde kapsayıcı bir tanıtım yapılması gerektiğinin önemini vurguladı. B2B’nin bu ihtiyacı gidereceğini söylerken, İstanbul’un dünya çapında tekstil, kumaş ve hazır giyim sektöründe merkez olmayı hak eden bir şehir olduğunu aktardı.

Türk ihracatında tekstil sektörünün 200 yıllık güçlü ve önemli bir yeri olduğuna yeniden değinen Avdagiç, “Nasıl 1867 Paris Dünya Fuarı sebebiyle Şanzelize Caddesi’ndeki tüm mağazalarda Türk kumaşı ve tekstili arz-ı endam edip Türk rüzgarı estirdiysek, bugün de bunu tekrarlamamız için hiçbir neden yok.” sözleriyle etkinlikte başarı yakalayacaklarına duyduğu güçlü inancı vurguladı.

Organizasyonu düzenlenecek kapsamlı fuarlar ve B2B’lerle daha da geliştirmek istediklerini açıkladı. Gelecek 3 yıl içinde İstanbul’da bulunan 100 bin metrekarelik fuar hollerinin tamamının ekonomiye önemli katkılar sağlayacak seviyeye getirilmesinin hedeflendiğini ifade etti. Avdagiç, sektörün mevcut durumunun bu başarının yakalanmasına uygun olduğunu düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum