Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Duyurdu: Haziran’da Fiyatı En Çok Artan ve Azalan Ürünler

İstanbul Ticaret Odası, Haziran’da fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri paylaştı. Artışta kıvırcık salata öne çıkarken, kuru soğan en çok düşen ürün oldu. Ayrıntılar geliyor…
İTO Duyurdu: Haziran’da Fiyatı En Çok Artan ve Azalan Ürünler
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO), piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Haziran için aylık bazdaki perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri açıkladı. İTO bu ürünlerin fiyatlarını değişim oranlarıyla birlikte paylaştı.

İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi raporuna göre baz alınan 242 ürünün 121’inin perakende fiyatı artarken, 23 ürünün fiyatı düştü ve 98 ürünün fiyatında değişiklik olmadı. Haziran’da önceki aya göre en çok kıvırcık salatanın fiyatı artarken, en fazla düşüş kuru soğanda kaydedildi.

Geçen ay gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer alan kıvırcık salatadaki artış yüzde 62,56’ya ulaştı.

Fiyatında artış yaşanan diğer ürünler arasında, ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubundan yüzde 32,01 ile şehirlerarası otobüs bileti ücreti, konut harcamalarından yüzde 23,81 ile fuel-oil, gıda harcamalarından yüzde 23,02 ile yeşil soğan, yüzde 22,50 ile çay, kültür eğitim ve eğlence harcamalarından yüzde 21,26 ile maç giriş bileti ücreti yer aldı.

Kuru Soğan Fiyatı En Çok Düşen Oldu

Geride kalan Haziran ayında gıda harcamaları grubunda yer alan kuru soğan fiyatı ise yüzde 20,82 gerileme göstererek fiyatı en fazla azalan ürün oldu.

GCM Yatırım Banner

Fiyatında azalış izlenen diğer ürünler, gıda harcamaları grubundan yüzde 17,62 ile bezelye, yüzde 16,29 ile taze fasulye, ev eşyası harcamaları grubundan yüzde 15,17 ile battaniye, gıda harcamalarından yüzde 9,73 ile erik, yüzde 8,26 ile domates, yüzde 7,63 ile çilek, yüzde 7,31 ile kiraz, yüzde 7,04 ile kayısı ve yüzde 6,69 ile patates oldu.

Rapor dün açıklanan İstanbul enflasyonu Haziran ayı verilerinin ardından geldi. İTO tarafından yapılan açıklamada, İstanbul enflasyonu Haziran’da yüzde 55 oranında yükseliş kaydetti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.