Yatırım yapmaya başla!

İstanbul Ticaret Odası, BTM ile İlk Türk Unicorn’u Aradıklarını Açıkladı

Şekib Avdagiç, İstanbul Ticaret Odası tarafından kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM) ile ilk Türk unicorn'un arandığı konusunda detayları paylaştı.
İstanbul Ticaret Odası, BTM ile İlk Türk Unicorn’u Aradıklarını Açıkladı

İstanbul Ticaret Odası’nın kurduğu Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde (BTM) 2018 yılında yatırımcı karşısına çıkarılan 100’e yakın girişimci içinde 9 startup şirketi olduğu belirtildi. Toplamda 42,7 milyon lira değerleme ile yatırım almayı başardıkları bilgisi de paylaşıldı. Yatırım alan yenilikçi iş fikirleri arasında yapay zekadan topraksız tarıma ve sipariş otomasyonuna kadar birçok farklı girişimin yer aldığı açıklandı.

İTO’dan yapılan açıklamada Başkan Şekib Avdagiç’in görüşlerine yer verilirken, önce unicorn tanımı yapıldı.

Şekib Avdagiç Unicorn TanımıAvdagiç, “Türkçesi ile mitolojik tek boynuzlu at” tanımını yaparken, değeri 1 milyar doları aşan yeni girişim şirketlerini ifade ettiğini söyledi. 2019 yılının Ocak ayı itibarıyla dünyada 311 adet unucorn startup olduğunu belirten Avdagiç, BTM ile ilk Türk unicorn’u aradıklarını dile getirdi. “2019 yılının Türkiye’nin ilk unicorn şirketini çıkaracağı yol olsun” dileğinde de bulundu.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, “kendi Amazon’umuzu, kendi Marvel Studios’umuzu oluşturmalıyız” ifadelerini kullandı. Avdagiç ilk hedefin, dünyanın en inovatif 50 şirketi ve en değerli 500 markası arasına en az bir Türk girişim koymak olduğuna dikkat çekti. Gençlerin yenilikçi iş fikirlerine ve hayallerine yatırım yaptıklarını söyleyen Avdagiç, BTM’nin 2017 yılının Mayıs ayında faaliyete başladıktan sonra 5 bine yakın girişimciden yenilikçi iş fikri başvurusu aldığını kaydetti.

BTM’nin bugüne kadar desteklediği girişim sayısı ve sahip olduğu ağ ile ülkemizin en büyük girişimcilik merkezi olduğunu ifade etti.

BTM En Büyük Girişimci MerkeziAvdagiç, şu anda 120’den fazla girişime ve 300 civarında girişimciye ev sahipliği yapıldığı bilgisini de paylaştı. Avdagiç, “Buradaki faaliyetlerimizi Güçlendirilmiş Hızlandırma Kampı, Ön Kuluçka, Kuluçka ve Post-Kuluçka mekanizmalarıyla sürdürüyoruz,” dedi.

Aldıkları yenilikçi iş başvurlarından 650’sinin BTM bünyesinde yer almaya hak kazandığı belirtildi. Aynı zamanda BTM’nin yatırımcı eşleştirmeleri, online eğitim, 7/24 ofis imkanı ve birebir danışmanlık faaliyetlerinden ücretsiz faydalanma fırsatı gibi olanaklar sunduğu da açıklandı.

Avdagiç, 100’e yakın girişimcinin yatırımcı karşısına çıkarıldığını ve 9 girişimin toplamda 42,7 milyar lira değerlemeyle yatırım aldığını söyledi.

100 Girişimci Yatırımcı Karşısına ÇıkarıldıYatırım alan şirketlerin isimleri de paylaşıldı ve bunlar;

  • Temizlikdevi – Yatırımcı Ahmet Babayiğit – 3 milyon lira yatırım
  • Restroid – Yatırımcı Erdem Dereli – 2,3 milyon lira yatırım
  • Yollando – Yatırımcı Tarvenn Ventures – 2,5 milyon lira yatırım
  • Kahvegibikahve – Yatırımcı Tarvenn Ventures – 2 milyon lira yatırım
  • Mornero – Yatırımcı Tarvenn Ventures – 1,1 milyon lira yatırım
  • MasterFi – Yatırım Ayhan Alkan – 3 milyon lira yatırım
  • Studio Billion – Yatırım Tarvenn Ventures – 1,4 milyon lira yatırım
  • ForFarming – Yatırımcı Tarvenn Ventures – 1,4 milyon lira yatırım
  • Dellron (Isı reaktörü) – Patent Kiralama – 5 yıllıkğına 5 milyon dolar

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum