Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Başkanı: OVP Uygulandıkça Dövizdeki Geçişkenlik Azalacaktır

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç, meclis toplantısında Orta Vadeli Program ve döviz kurlarındaki geçişkenliğe ilişkin açıklamada bulundu.
İTO Başkanı: OVP Uygulandıkça Dövizdeki Geçişkenlik Azalacaktır
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Eylül ayı meclis toplantısında açıklamalarda bulundu. Avdagiç’in gündeminde Orta Vadeli Program, enflasyonla mücadele ve döviz kuru politikası vardı.

İTO Başkanı Avdagiç, ‘kur artışı fiyatlara birebir yansır’ ön kabulüyle hareket edilemeyeceğini ve bundan kaçınılması gerektiğini belirterek, “Orta Vadeli Program’ın (OVP) uygulaması ekonomide öngörüyü artırdıkça, olumlu geleceği satın alarak hem fiyatlama davranışları daha rasyonel olacağından kurda ani dalgalanma hem de kur geçişkenliği azalacaktır.” açıklamasında bulundu.

Avdagiç: OVP ile Beklentiler Arttı

Ekonomide bir yandan içeride sıkılaştırıcı politikalar uygulandığını ve diğer yandan dış talebin zayıfladığını belirten Avdagiç, 2024-2026 OVP’sinin devreye alınmasının beklentilerini yükselttiğini söyledi.

OVP’nin her yönüyle başarılı uygulama sonuçlarına ulaşmak zorunda olduğunu,ekonominin buna ihtiyacı olduğunu vurguladı. Enflasyonun temelde beklentilerin yönetilmesi olarak tanımlayan Avdagiç, kur, faiz ve enflasyon gibi unsurlarda seviyeden ziyade öngörülebilirliği daha çok artırmaya yoğunlaşılması gerektiğini söyledi.

İTO Başkanı konuşmasının devamında, para ve maliye politikaları, planlanan reformlarda takvimin kesintisiz işlemesi, küresel aktivitenin seyri ve dış ticaret rakamlarının enflasyonla mücadelenin temel argümanları olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

İTO Başkanı 2024 için yüzde 4 ve izleyen iki yıl için de sırasıyla yüzde 4,5 ve yüzde 5’lik hedefler konulduğunu hatırlatırken, küresel ekonominin yavaşlama sürecine girdiği bir dönemde, Türkiye ekonomisi için gelecek üç yılın yüzde 4,5’lik ortalama büyümesinin bir istikrar programı için örnek başarı olacağını söyledi.

Avdagiç, “OVP ile sorunlar doğru teşhis edilmiş, çözüme hangi araçlarla hangi vadede ulaşılacağı net şekilde tanımlanmıştır. Elimizde artık doğru rota ve gemiyi bu rotanın varış limanına götürecek bir pusula var. Bundan sonraki iş, engelleri aşıp kararlılıkla yolumuza devam etmektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Tek haneli enflasyon ve TL’nin istikrarını sağlamanın zaman alacağını belirten Avdagiç, OVP’nin bu konudaki azim ve kararlılığı ortaya koyduğunu ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.