Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İTO Başkanı TCMB’nin Faiz İndirimlerine Devam Edeceğini Düşünüyor

Koronavirüs konusunda alınan tedbirleri yerinde bulan İTO Başkanı Şekib Avdagiç, Merkez Bankası’ndan faiz düşüşü beklentilerini koruduklarını söyledi.
İTO Başkanı TCMB’nin Faiz İndirimlerine Devam Edeceğini Düşünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı yapılacak. Merkez Bankası geçen ay yaptığı toplantıda bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 50 baz puan düşerek %10,75 seviyesine çekmişti.

Gerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faizden yana olması gerekse koronavirüs salgınının etkisiyle bankanın bu hafta yapacağı toplantıda da faiz indirimine gitmesi bekleniyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç Merkez Bankası’ndan faiz düşüşü beklentilerinin devam ettiğini söyledi.

Merkez Bankası Faiz BeklentisiŞekib Avdagiç Merkez Bankası’ndan bu hafta bir kere daha faizleri düşünmesini beklediklerini fakat bunun enflasyonla uyumlu olması gerektiğini söyledi. Amerika ve Kore merkez bankaları faiz indirimine giderken Japonya Merkez Bankası ihtiyaç duyulması halinde faizi indirebileceklerini söyledi.

Coronavirüsün tüm dünyada hızla yayılması, insanların evlerinden çıkamaması birçok çalışanın işlerini evlerinden yürütmesi ve üretimin neredeyse durma noktasına gelmesi ekonomi üzerindeki endişeleri artırmaya devam ediyor.

Türkiye’ de de ilk olarak 10 Mart‘ta açıklanan vaka sayısı 18’e yükselmiş durumda. Bu doğrultuda Merkez Bankası’ndan faiz indirimi adımına sıcak bakılıyor.

Şekib Avdagiç, marketlerde artan yoğunluğa ilişkin stok sıkıntımızın olmadığını söyledi.

Marketlerde Stok Sıkıntısı YokTürkiye’de Koronavirüs vakasının olduğunun duyurulmasının ardından vatandaş panik havasıyla kendini marketlere attı. İtalya’nın çok kısa bir süre içerisinde salgınla baş edemeyecek duruma gelmesi ve insanların evlerinden çıkmaması Türkiye‘nin de bu yönde endişelerini artırdı.

Birçok markette temel gıda ve kişisel temizlik malzemelerinin bulunduğu raflar boşaltıldı. Şekib Avdagiç, bu konuya ilişkin olarak stok sıkıntısı olmadığını bu nedenle vatandaşların gereksiz telaşa kapılmaması gerektiğini söyledi.

Ülkemizde virüs konusunda zamanında ve doğru önlemler alındığını söyleyerek, sağlık alanında atılan adımları da yerinde bulduklarına sözlerine ekledi. Çin’in dış ticarette şu ana kadar %20 civarında daralma yaşadığını ve aynısının Avrupa ülkelerinde de olacağını belirtti. Ancak virüs krizi sona erdikten sonra tüm dünyada ve Türkiye’de hızlıca toparlanma dönemine girileceğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu