Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İTO/Avdagiç: Hedefi Tutturmak için Son Çeyrekte %4’ten Fazla Büyüme Sağlanmalı

Üçüncü çeyrek büyüme rakamlarının iş dünyasının moralini yükselttiğini ve öngörülebilirliği artırdığını söyleyen İTO Başkanı, YEP kapsamında belirlenen %5 hedefi için dördüncü çeyrekte en az %4 büyümemiz gerektiğinin altını çizdi.
İTO/Avdagiç: Hedefi Tutturmak için Son Çeyrekte %4’ten Fazla Büyüme Sağlanmalı
Yorum

2019/3. çeyrek gayrisafi yurt içi hasıla gelişmelerini değerlendiren İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, açıklanan verilerden memnun olduklarını söyledi. Yılın ilk iki çeyreğinde daralma gösteren Türkiye ekonomisinin son çeyrekte artıya geçmesinin iş dünyasının moralini yükselttiğini dile getirdi.

Bundan sonraki süreçte üretimi ve yatırımı artıracak politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Avdagiç, Türkiye ekonomisinin dördüncü çeyrekte, bugün açıklanan %0,9 oranından daha fazla bir büyüme sağlayacağını öngördü. İTO Başkanı konuşmasında 2020 beklentilerini de paylaştı.

2020 yılının odağında üretime dayalı bir yatırım süreci yer almalı.

Üretim Artmalı1 milyona yakın gence iş bulmak zorunda olduklarını söyleyen Avdagiç, bunun için de daha çok istihdam, yani daha çok yatırım yapılması gerektiğini anlattı. Üçüncü çeyrek büyüme rakamının iş dünyasında iyimserliği artırdığını ve gelecek dönem için hangi hedeflerin konulması gerektiğini kolaylaştırdığını söyledi.

2019 yılının birinci ve ikinci çeyreğinde gerçekleşen daralmanın artıya geçtiğini söyleyen Avdagiç, şu an bu oranın artırılmasına yönelik politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

İhracatta sınırlı düzeyde düşüş olduğunu belirterek Çin, Japonya, Kore ve Avrupa Birliği’nin ihracatlarında da azalma olduğu örneğini verdi. Önümüzdeki süreçte yatırımların artırılması ile birlikte ihracatta da artış olacağını sözlerine ekledi.

%5 büyüme hedefine ulaşmak için dördüncü çeyrekteki büyüme oranı %4’ün üzerinde olmalı.

Büyüme BeklentisiTürkiye ekonomisi için yıllık büyüme hedefi Yeni Ekonomi Programı çerçevesinde %5 olarak belirlenmişti. İTO Başkanı Avdagiç, bu oranın yakalanabilmesi için son çeyrekte %4’ten biraz daha fazla büyüme sağlanması gerektiğini vurguladı.

Döviz kurlarının sakin seyretmesinin, enflasyonun %11,5 – 12 arasında gerçekleşmesi beklentisinin, politika faiz oranında 1000 baz puanlık düşüş olmasının büyümeyi destekleyecek faktörler olduğunu sıraladı.

İhracat gelişmelerine de değinen Başkan, Türkiye’nin yaptığı ihracatın yarısından fazlasının Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirildiğini açıkladı. AB’nin bizim için çok önemli bir pazar olduğunu ifade ederek, toplam ithalatları içinde %4 olan Türkiye payının artırılması ve en önemli tedarikçilerinden biri olmamız gerektiğini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu