Yatırım yapmaya başla!

İTO Başkanı Avdagiç: “2019’da İstanbul’a Gelen Turist Sayısı Şehrin Nüfusunu Aşabilir”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, şu anki verilerden hareketle, İstanbul'da 2019 yılında ağırlanan turist sayısının şehrin nüfusunu aşacağını söylerken tarihte yaşanacak bir ilk için sinyal verdi.
İTO Başkanı Avdagiç: “2019’da İstanbul’a Gelen Turist Sayısı Şehrin Nüfusunu Aşabilir”

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç; dizi, film, içerik, TV ve yapım gibi sektörlerde en prestijli fuarlardan biri olarak gösterilen MIPCOM 2019’a katıldı. Burada önemli açıklamalarda bulunan Avdagiç, konuşmasının başında Suriye’de başlatılan Barış Pınarı Harekatı’na değindi. Operasyonu sonuna kadar desteklediğini söylerken orada bulunan askerler için dua ettiklerini ifade etti.

Konuşması sırasında İstanbul’daki otel doluluk oranlarının oldukça yükseldiğine işaret eden Avdagiç, özellikle Batılı turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıldığını söyledi. Megakentteki otel birim fiyatlarında %27 artış olduğuna dikkat çekerken, doluluk oranlarında %87 gibi yüksek bir rakama ulaşıldığını bildirdi.

Tarihte ilk kez İstanbul’a gelen turist sayısının şehrin nüfusunu aşacağını öngördüklerini söyleyen Avdagiç, şu anki verilerin bu tahmini desteklediğini dile getirdi.

İstanbul'a Gelen Turist SayısıAvdagiç, İstanbul’a 2019 yılı içinde 15,5 milyon turist geleceğini öngördü. Bu yılın ilk 8 aylık döneminde yaklaşık 10 milyon turiste ev sahipliği yapan İstanbul, eğer bu öngörü gerçekleşirse psikolojik bir eşik yakalamış olacak.

İstanbul Finans Merkezi’ne Türkiye Varlık Fonu tarafından ciddi bir kaynak aktarımı yapılmak üzere olduğunu duyuran Avdagiç, bu sayede hızlı bir şekilde devreye alınan İstanbul Finans Merkezi’nin İstanbul için adeta bir milat olacağının altını çizdi. Bu sayede dünyadaki sermaye akımının megakent üzerinden yön bulacağını ekledi.

Avdagiç, komşu olunan ülkelerle ticareti geliştirmek ve toplam ihracatın büyük bir bölümü için yine bu ülkeleri hedef pazar olarak belirlemenin Türkiye’nin temel hedefleri arasında bulunması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin 8 ülkeye kara sınırı olduğunu belirten Avdagiç, buralardaki toplam tüketim talebinin yaklaşık 250 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtti.

Türkiye’nin kara sınırı bulunan 8 ülkeye 2018 yılında 19,6 milyar dolarlık mal ihraç edildiğini anımsatan Avdagiç, bu rakamın toplam ihracattaki payının %11,7 olduğuna işaret etti. Ardından söz konusu bu ülkelerin toplam ithalatından Türkiye’nin aldığı payın %8 olduğunu söyledi.

Türkiye İhracat FaaliyetleriBu noktada Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile olan ticari ilişkilerine değinen Avdagiç, AB’nin 510 milyonluk nüfusu olduğunu, milli gelir seviyesinin 17,5 trilyon dolarda bulunduğunu ve bölgedeki kişi başı gelirin ise 34 bin dolar olduğunu vurguladı. 2018’de Türkiye’nin bu ülkelere yaptığı ihracat tutarının 84 milyar dolar olduğunu, AB’nin toplam ithalatından alınan payın %4 seviyesinde kaydedildiğini bildirdi.

Türkiye’nin 27 trilyon dolarlık geliri olduğunu anımsatan Avdagiç, coğrafi konum ve daha birçok noktada avantajlı olduğuna değinerek bu üstünlüğünü en etkin şekilde kullanması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin en önemli hedeflerinden birinin komşu ülkelerin sanayi ve tarım sektöründe birinci ya da ikinci tedarikçisi olması gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin sahip olduğu altyapı ve gerçekleştirdiği sanayi ihracatının diğer ülkelere göre oldukça yüksek olduğunu söyleyen Avdagiç, ticaret açığının tamamen enerji ithalatından kaynaklandığını dile getirdi. Finans, kültür, turizm, sanat ve perakende gibi alanlarda Türkiye’nin önemli bir faaliyet merkezi olabileceğini ekledi.

Türkiye’deki son dönemlere ait makro verilerin umut verici olduğunu söyleyen Avdagiç, Eylül’deki PMI verilerinin 17 aylık uzun bir sürenin ardından yeniden 50 seviyesine çıktığını, buna karşın Euro Bölgesi’ndeki PMI verilerinin 45,7 ile son 7 yılın en düşüğünde olduğunu anımsattı.

Veriler Umut VericiAvdagiç, Türkiye’nin ekonomik büyümesine ilişkin tahminlerin birçok kurum tarafından bu sıralar yükseltildiğini anımsattı. Bu noktada önce OECD tarafından yapılan yükseltme tahminine işaret eden Avdagiç, kurumun -%2,9 olan büyüme tahminini -%0,3’e yükselttiğini hatırlattı.

Ardından Fitch Rating’in yaptığı ekonomik büyüme tahminine değinen Avdagiç, kurumun bu yıl için açıkladığı büyüme tahmininin -%1,1 seviyesinden -%0,3’e çıkarıldığını belirtti. 2020 yılına ilişkin büyümenin ise %3,1 ve 2021’de %3,6 büyüme olacağının tahmin edildiğini söyledi.

Avdagiç, son olarak Dünya Bankası’nın Türkiye’nin ekonomik büyümesine yönelik tahminini -%1’den sıfıra çektiğine değindi. Ardından sözü Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP)  belirlenen ekonomik büyüme hedeflerine getirdi.

YEP’te tahminlerin 2019 yılı için %0,5, 2020-2021 ve 2022 için ise %5 olduğu söylerken, OECD, Fitch ve Dünya Bankası’nın tahminlerini YEP’teki hedeflere yakın tuttuğunu açıkladı. Ardından 2020 yılında temponun hızlandırılması için faaliyete geçileceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum