Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İTO Açıkladı: Ağustos’ta En Çok Taksi Taşıma Ücretleri Arttı

İstanbul Ticaret Odası tarafından Ağustos ayına ilişkin fiyatı artan ve azalan ürünler açıklandı. Ayrıntılar geliyor…
İTO Açıkladı: Ağustos’ta En Çok Taksi Taşıma Ücretleri Arttı
HABER GİRİŞ

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından, piyasaların şeffaflığını sağlamak ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, Ağustos ayına ilişkin İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri, fiyatları ve değişim oranlarıyla birlikte açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre İstanbul’da Ağustos’ta önceki aya göre fiyatı en çok artan taksi yolcu taşıma ücreti olurken, en fazla düşüş domateste gerçekleşti.

Araştırma sonucunda, İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 156’sının perakende fiyatı artarken, 7 ürünün fiyatı düştü, 79 ürünün fiyatı ise değişmedi. Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları grubunda yer alan taksi yolcu taşıma ücreti yüzde 75,00 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu.

Fiyatında artış yaşanan diğer ürünlerin bazı şu şekilde oldu; Giyim harcamaları kumaşlar alt grubundan yüzde 60,00 ile poplin, Gıda harcamalarından yüzde 59,56 ile taze fasulye, Ulaştırma ve Haberleşme harcamaları grubundan yüzde 59,18 ile vapur yolcu taşıma ücreti, yüzde 51,52 ile şehir içi otobüs ve yüzde 51,52 ile raylı sistem yolcu taşıma ücreti.

Giyim harcamaları kumaşlar alt grubundan yüzde 46,67 ile pamuklu kumaş, gıda harcamaları grubundan yüzde 35,34 ile zeytinyağı ve yüzde 28,96 ile ekmek Ağustos’ta artış yaşanan diğer ürünler oldu.

GCM Yatırım Banner

En Çok Azalan Domates Oldu

Gıda Harcamaları Yaş Kuru Sebze ve Meyveler alt grubunda yer alan domates fiyatı yüzde eksi 17,16 düşüş ile fiyatı en fazla azalan ürün olarak öne çıktı.

Fiyatında azalış izlenen diğer ürünler ise Gıda Harcamaları grubundan yüzde eksi 5,60 ile salatalık, yüzde eksi 4,92 ile yaş üzüm, Kültür ,Eğitim ve Eğlence harcamaları grubundan yüzde eksi 4,28 ile otel konaklama ücreti, ile Gıda harcamalarından yüzde eksi 2,87 ile kavun oldu.

Rapor dün açıklanan Ağustos ayı İstanbul enflasyonu verilerini takip ediyor. İTO tarafından yapılan açıklamada, Ağustos ayında İstanbul enflasyonu yüzde 74,17 olarak gerçekleşti. 2022’nin aynı döneminde bu artış yüzde 99,91 olarak açıklanmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.