Yatırım yapmaya başla!

İTHİB Başkanı’ndan İşsizliğe Çözüm Önerisi

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz; "Devlet işsizlik parasını vermeye devam etsin, işveren de üstünü tamamlasın" önerisinde bulundu.
İTHİB Başkanı’ndan İşsizliğe Çözüm Önerisi

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da birçok gencin işsizlik parası alıp evde oturduğunu, bunun yerine bir işte çalışarak asgari ücret almayı kabul etmelerinin daha mantıklı olacağını söyledi.

Üzerinde değerlendirme yapılması beklenen bir çözüm önerisi sunan Öksüz, devletin 600 – 700 lira olan işsizlik parasını vermeye devam edip, bunun üstünün ise işverenler tarafından tamamlanabileceğini belirtti.

İşsizlik maaşı ile işsizliğe çözüm bulabileceklerini düşünen Öksüz, bunun için bakanlıklarla görüşmelere başlayacaklarını söyledi.

Tersine Göç projesi için Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı ile görüşmelere başlanacağını belirten Ahmet Öksüz, işsizlik maaşının üstünün işverenler tarafından asgari ücrete tamamlanması projesinin gençleri çalışmaya teşvik etmenin yanında, kadın istihdamının önünü açacağını ve ülkede iç göçü azaltacağını, bu doğrultuda doğu bölgelerinde konfeksiyon fabrikaları kurabileceklerini dile getirdi.

Tekstil sektörüne ilişkin değerlendirmede bulunan Öksüz, tekstil ve hammaddenin ihracattaki en önemli sektörlerden biri olduğunu, hazır giyim, deri ürünleri ve halı olmak üzere hepsinin 30 milyar dolarlık ihracata ulaştığını söyledi.

Yıllık bazda değerlendirildiğinde ithalatın iki katı kadar ihracat yapıldığı belirtildi.

Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin dış ticaret açığını azaltmak olduğunu söyleyen Öksüz, önümüzdeki yıllarda politikaları buna göre şekillendirmemiz gerektiğini, tekstil ve hammadde ihracatının yıllık bazda 11 milyar dolar ile artarak devam ettiğini ifade etti. Teknik tekstillerde %15, Avrupa Birliği’ne ihracatta %22 gibi artışlar olduğunu ve bazı sektörlerde çok hızlı artış olduğunu söyledi.

Teknik tekstillerde kilogram bazında Türkiye’nin ortalama birim fiyatının 1,3 dolar olduğunu belirten Öksüz, hammadde ortalamasının bile Türkiye ortalamasının 3,5 katı ortalama birim fiyatına sahip olduğunu dile getirdi. Tekstil ve hammaddeler olarak kilogram bazında birim fiyatının 4,6 dolar, tekstil ve hazır giyim olarak ise 8,4 dolar olduğunu ekledi.

Eylül ayında en fazla ihracat yapılan ülkelerin başında Almanya’nın geldiğini söyledi.

Tekstil ve hammaddeleri olarak konfeksiyonun hammaddelerini ürettiklerini ifade eden Ahmet Öksüz, dolaylı ihracat da eklendiğinde 20 milyar dolara ulaşan bir ihracat potansiyelimiz olduğunu, Eylül’de en çok Almanya olmak üzere; İngiltere, İtalya ve ABD’ye ihracat yapıldığını sözlerine ekledi. Türkiye’nin cari açığının kapatılmasının son derece önemli olduğunu belirterek Yeni Ekonomi Program hakkında düşüncelerini de paylaştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan programın üretime ve ihracata dayalı büyüme hedefleri üzerine kurulu olduğunu ancak sektörde bazı sıkıntıların yer aldığını dile getirerek; “Kıdem tazminatı fonunu devreye sokmamız gerekiyor. Yeni serbest ticaret anlaşmaları o programda yer alıyor ama oraya çok dikkat etmek gerekiyor. Bizim serbest ticaret anlaşmalarını ekonomisi daha gelişmiş ülkelerle ve kişi başına milli geliri yüksek ülkelerle yapmamız gerekiyor. Az gelişmiş ülkelerle yapılacak olan serbest ticaret anlaşmaları tüm sektörleri olumsuz etkiler. Bizim sektörümüz de bundan en çok etkilenen sektörler arasında olur. Neyin bize iyi geleceğini iyi araştırmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum