Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yerli Kaynaklardan Yararlanarak İthalat Bağımlılığının Azaltılması Hedefleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yapısal reform kapsamında yerlileştirme programını yakın zamanda duyuracaklarını, yerli kaynaklardan en üst düzeyde yararlanarak ithalata bağımlılığı azaltmayı hedeflediklerini belirtti.
Yerli Kaynaklardan Yararlanarak İthalat Bağımlılığının Azaltılması Hedefleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Sektörü ile İstişare ve Değerlendirme Toplatısı’nda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ülke olarak yapılması gereken en önemli şeyin millileştirme konusu olduğunu söyledi. İthalata bağımlılığımızın yüksek olmasının dalgalanmalara karşı sanayimizin direncini zayıflattığını belirtti.

Kahramanmaraş’ta düzenlenen toplantıda konuşan Varank, 16 yıldır Türkiye’yi büyütme çabası içinde olduklarını anlattı.

Mustafa Varank Kahramanmaras ToplantisiSanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak üretimi merkezlerine aldıklarını, temel görevlerinin sanayinin üzerindeki yükleri azaltmak ve yatırımları teşvik etmek olduğunu dile getirdi. Bu amaçlar doğrultusunda tüm şehirleri gezerek yeni paydaşlarla görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Kahramanmaraş’a 16 yıl boyunca 30 milyar liradan fazla yatırım yaptıklarını söyleyen Mustafa Varank, sahip olduğumuz işgücünün kıymetini bilerek, üretim potansiyelini daha yukarıya çekmemiz gerektiğini, sorunları çözmek ve önerileri hayata geçirmek için işadamlarından destek beklediklerini kaydetti.

İlk defa işe alınacak her işçinin, asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini iki yıl boyunca üstlendiklerini söyledi.

Asgari Ucret DestegiSektörü desteklemek adına yapılan işlerden bahseden Varank, yeni işe alınanlara verilecek primleri anlatarak, tüm işverenlerin sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indiriminden faydalanmaya devam ettiğini aktardı. 2018 yılında hükümetin işverenlere bu kapsamda 16 milyar liralık ödeme yaptığını söyledi.

Sanayinin altyapısını güçlendirmek için de birçok çalışma yaptıklarını anlatan Sanayi Bakanı, organize sanayi bölgeleri ile ilgili düzenlemeler üzerine çalıştıklarını, bu sayede yatırımcıların arsa tahsisi süreçlerini hızlandırdıklarını sözlerine ekledi. Geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili yapılan açıklamada organize sanayi bölgelerinde spekülatif arsa satışlarının engelleneceği bildirilmişti.

Yerli kaynaklardan en iyi şekilde yararlanıp, üretimin ithal bağımlılığının azaltması amaçlanıyor.

Katma Degeri Yuksek UretimYapısal reform bu yılın en önemli konuları arasında ilk sırada geliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yapısal dönüşümleri gerçekleştirmenin zamanının geldiğini söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank da bu kapsamda yerlileştirme ürün programını yakın zamanda ilan edeceklerini bildirdi.

Kamuda yerli malı talebini teşvik etmeyi, bu konu hakkında bir mevzuat olduğunu fakat var olan aksaklıkların sanayicilerin haklı şikayetlerine sebep olduğunu dile getirdi. Daha sade ve yerli katma değeri dikkate alan bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını, yapılan çalışmalar doğrultusunda yerlilik bilincini geniş tabana yayacaklarını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu