Yatırım yapmaya başla!

İthal Kömür ve Doğal Gaza Dayalı Santral Kurulmasına İzin Yok!

Türkiye’nin tükettiği enerjinin büyük kısmının dışarıdan alındığını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bundan sonra ithal doğal gaz ve kömür kullanılarak kurulan santrallere izin verilmeyeceğini söyledi.
İthal Kömür ve Doğal Gaza Dayalı Santral Kurulmasına İzin Yok!

Yozgat gezisinde yerli enerji kaynaklarımızın kullanımına değinen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bundan sonra ithal kömür, ithal doğal gaza dayalı santral kurma izni vermeyeceğiz. Kendi kaynaklarımızı sonuna kadar kullanacağız, yetmezse buna izin vereceğiz” söyleminde bulundu.

Bakanlık olarak artık yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına daha çok önem verdiklerini söyleyen Dönmez, tüketilen her 4 birim enerjinin 3’ünün ithal edilmesinden yakındı. Dar gelirli ailelere verilen elektrik desteği tarifesinden bahsederek, imkanlar arttıkça bu desteklerin de artacağını dile getirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin enerji kaynakları açısından çok tatminkar olmadığını dile getirdi.

Tüketilen enerjinin büyük kısmının dışarıdan satın alındığını ve bu duruma bir düzenleme getirileceğini söyleyen Dönmez; doğal gaz, kömür ve petrol gibi enerji kaynaklarına sahip olduğumuzu fakat kalitesinin düşük olması sebebiyle çok fazla tercih edilmediklerini anlattı.

Özellikle santrallerin ve bazı sanayi tesislerinin yüksek kalorili kömür kullandığını, bunların da ithal edildiğini belirtti. Bundan sonra ithal kaynağa dayalı santral kullanılmasına izin verilmeyeceğini ve kendi kaynaklarımızı sonuna kadar kullanacağımızı vurguladı. Ancak kendi kaynaklarımızın yetmediği durumlarda istisna olarak izin verileceğini sözlerine ekledi.

Son aylarda elektrik kullanımında yerlilik payının %40’lardan %60’lara çıktığını söyledi.

Yerli kaynak kullanımının artırılması konusunda alınan kararın yavaş yavaş geri dönüşlerini almaya başladıklarını dile getiren Dönmez, 2018’de %50 oranında olan elektrik üretiminde yerlilik payının, 2019 Ocak ayında %60’a çıktığını ifade etti. Türkiye’nin ithal kömüre yıllık ortalama 4 milyar dolar ödeme yaptığını, bunun da cari açığa yansıdığını söyledi.

Yerli kaynakları ne kadar çok kullanır ve enerji üretirsek, dışarıya da o kadar az ödeme yapılacağının altını çizdi. Trakya’da 3 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu, bunun da 300 bin hanenin 10 yıllık enerjisine yeteceğini belirtti. Sondaj gemileri hakkında da bilgi veren Bakan Dönmez, dünyada yüksek kabiliyetli teknik özelliklere sahip 16 gemi olduğunu ve bunlardan 2 tanesinin Türkiye’ye ait olduğunu söyledi.

2 milyon hanenin düzenli olarak sosyal yardımlardan yaralandığını hatırlattı.

Bu ailelere artık elektrik desteği de verilmeye başlanacağını söyleyen Fatih Dönmez, bu desteğin ortalama yıllık 1000 liraya denk geldiğini, geçen yıl çok fazla zam gelen elektrik ve doğal gazda maliyet fiyatlarının düşmesiyle birlikte geri çekilmelerin gözlendiğini vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde duyurulan tarımsal sulamada elektrik tarifesine değinen Dönmez, toprakla uğraşanların yanında küçükbaş, büyükbaş, kanatlı hayvancılık ve sütçülük yapanların da bu imkandan faydalanacağını sözlerine ekledi. Hali hazırda bu desteklerin yıllık tutarının 500 milyon dolar olduğunu ancak imkanların arttığı durumlarda desteklerin de artacağını müjdeledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum