Paylaşım

Yeni Politika Sistemine Göre İtfadan Fazla Borçlanmaya Son Verilecek


 

Hükümetin üzerinde çalıştığı yeni politika sistemine göre; 2017 yılının ortasından başlayan itfadan fazla borçlanmaya son verilmesi planlanıyor.

Piyasaların ve iş dünyasının şu sıralar yakından takip ettiği en önemli konu, ekonomi alanında yapılacak olan yeni politikalar ve izlenecek yollar. Hükümetin Orta Vadeli Program hazırlıklarını hızlandıracağını duyurmasının ardından, kısa vadeli dengelenmeyi sağlamak amacıyla üzerinde çalıştığı politikaların temelinin, maliye politikası üzerine kurulacağı bilgisi alındı.

Dünya’nın haberine göre; bu yılın geri kalan kısmında kamu gelirlerinin bütçede öngörülen seviyelerin biraz üzerinde olması bekleniyor. Yeni politika kapsamında 2017 yılında başlayan itfadan fazla borçlanmaya son verilmesinin planladığı öğrenildi.

Yeniden yapılandırma ve imar barışından sağlanacak gelirle mali dengeyi bozmadan harcanabilir varsayılan kamu kaynağı (mali alan) oluşturulacak.

Elde edilen bilgiye göre; 2017 yılının ortasından bu yana başlayan itfadan daha fazla borçlanmaya son verilmesi amaçlanıyor. Bu doğrultuda mali alan oluşturularak, özel sektöre destek verilmesi planlanıyor.

Hazırlıkları devam eden projeye Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın destek vereceği bildirilirken, bu sayede bankaların ve özel sektörün üzerindeki baskının da hafifletilmesi öngörülüyor.

Kamu giderlerinin yılın geri kalan kısmında düşürülmesi için birçok önlem alınacak.

Bahsi geçen önlemler arasında; gerçekleşme düzeyi düşük durumdaki bazı projelerin ödeneklerinin serbest bırakılması, kamunun cari giderleri içindeki alım kalemlerinin azaltılması ve ortaya bir hedef konularak gider azaltıcı önlem paketi hazırlanması yer alıyor. Maliye Bakanlığı‘nın özel sektörün finansal iyileşmesini sağlamak üzere ekonomik faaliyet olarak iyi durumda, fakat geçici kur ve faiz yükü nedeniyle bilançoları bozulma eğilimindeki firmalara yönelik bir eylem planı oluşturulacağı belirtildi.

KDV iadelerinin hızlandırılması ve borç yapılandırılması gibi önlemlerin sunulacağı öğrenildi.

Kamu ile iş yapan firmalara ödemelerin hızlandırılması, bazı kritik sektörlerde geçici vergi ertelemeleri veya firma bazında kolaylıklar uygulanan ihracatçı şirketler için devam eden Kredi Garanti Fonu destek programının, bankaların da kabul edebileceği şekilde borç yapılandırmada kullanılması gibi çözüm önerilerinin bulunduğu bildirildi.

Enflasyondaki yükseliş trendinin sona erdirilmesinde kamu eliyle fiyatları etkilenebilen ürünlere yönelik dolaylı vergi artışlarının, 2018 yılının geri kalan aylarında durdurulması ya da fiyat artışlarını çok sınırlı etkileyecek kadar yapılmasının da kararlaştırıldığı öğrenildi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın