Yatırım yapmaya başla!

Uluslararası Ticaret Merkezi CEO’su: “Bu Savaş Tüketici, Yatırımcı ve İşletmeler için Negatif”

Uluslararası Ticaret Merkezi CEO’su Arancha Gonzalez, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığının yatırımcılar, şirketler ve tüketiciler için olumsuz olduğunu söyledi. Detaylar aşağıda;
Uluslararası Ticaret Merkezi CEO’su: “Bu Savaş Tüketici, Yatırımcı ve İşletmeler için Negatif”

Uluslararası Ticaret Merkezi CEO’su Arancha Gonzalez, ABD’nin Çin ve diğer ülkeler ile arasındaki ticaret anlaşmazlığının iş kararları üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu söyleyerek bunun yatırımcılarla tüketicileri ilgilendirdiğini dile getirdi.

Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) İcra Direktörü Arancha Gonzalez, Salı günü verdiği bir demeçte; “işletmelerin söylediklerini duyduğum şey, ticaret anlaşmazlığının aldıkları kararlar üzerinde, şirket kararları üzerinde etkili olduğu ki onlar türbülansın çok yüksek olduğundan korktukları için yatırım kararı almıyorlar” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Gonzalez ticaret savaşıyla ilgili küçük işletmelerin maliyetleri karşılamak zorunda olduklarını çünkü bunu tüketicilere aktarmanın başka bir yolunu bulamadıklarını söyledi.

Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) İcra Direktörü Arancha Gonzalez Ticaret Savaşı Yorumu Önde gelen ticaret kurumunun yöneticisi ayrıca başka şirketlerden de; “bunu absorbe etmemizin bir yolu yok bu nedenle tüketicilere aktarıyoruz” şeklinde ifadeler duyduğunu kaydetti. Ve Uluslararası Ticaret Merkezi CEO’su buradaki görüşünü şöyle ifade etti: “Tek bildiğim şey bunun olumsuz olduğu, iş için olumsuz, yatırımcılar için olumsuz ve tüketiciler için olumsuz olduğu. Ve eğer uluslararası ticarette adalet konusunda bir mesele varsa bile, henüz onu çözmedik.”

Sonuçta Trump yönetimi geçtiğimiz birkaç ay boyunca Çin, Kanada, Meksika, Avrupa Birliği ile he sözlü hem de eylemli bir ticaret anlaşmazlığına düşmüştü.

Trump Çin Kanada Meksike AB Ticaret Çatışması Tabii bunun altında ABD’nin diğer ülkelerle arasındaki ticaret anlaşmalarının eşit olmadığını savunması vardı. ABD, Meksika ve Kanada ile Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın (NAFTA) yerini alacak yeni bir anlaşmayı garantilese de Pekin ve Brüksel cephesinde pek ilerleme kaydedememişti. Öyle ki Pazartesi günü Bloomberg Başkan Trump’ın Avrupa otomobilleri için tarifeler hakkında bir taslak raporunu görüşmek üzere ticaret ekibiyle görüşmeyi planladığını yazmıştı.

Kaldı ki ABD Başkanı daha önce Avrupa Birliği hakkında daha önce; “neredeyse Çin kadar kötü, sadece daha küçük” yorumunu yapmıştı.

Trump AB Otomobil Vergisi

Tüm bunların yanında, ABD-Çin savaşında henüz bir ilerleme yaşanmadığı, sektörden pek çok isme göre yakın zamanda yaşanmayacağının düşünüldüğü biliniyordu. Ancak ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin bazı kaynaklara göre Cuma günü Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ile telefonda konuşmuş, ikili ticaret görüşmelerine kaldıkları yerden devam etmişlerdi.

Bu noktada Gonzalez, Avrupa oto tarifeleriyle ilgili olarak bunun bir müzakere taktiği olduğunu ümit ettiğini ve ABD ile AB arasındaki otomobil ticaretinde haksızlık sorunu olmadığını söyledi. “Avrupa’da otomobil üreten birçok ABD’li şirket ve ABD’de otomobil üreten birçok Avrupalı üretici var” diyen Gonzalez, günümüzde üreticilerin ülkeler arasında yayılan üretim zincirlerine yayıldığını ve bunda haksızlık diye bir şey olmadığını kaydetti.

Halihazırda AB ABD’den ithal edilen otomobillerde yüzde 10’luk bir vergi üstlenirken, ABD AB otomobil ithalatlarından yüzde 2.5’lik bir ücret talep ediyordu. Trump ise AB’den Amerika’ya ithal edilen tüm araçlara yüzde 25’lik bir vergi uygulamak istediğini söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum