Yatırım yapmaya başla!

İtalyan ve İngiliz Hisseleri, Ekonomilerin Açılmasıyla Yükseliyor

Avrupa'da kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte İtalyan ve İngiliz hisselerinde güçlü yükselişler gerçekleşiyor.
İtalyan ve İngiliz Hisseleri, Ekonomilerin Açılmasıyla Yükseliyor

Koronavirüsün merkezi haline gelen Avrupa, Mart ayının ortasından bu yana sıkı kısıtlamalarla hayatına devam ediyor. Ekonomiler, alınan önlemlerle durma noktasına gelen hayat sonrasında şiddetli daralma belirtileri gösteriyor.

İtalya, İspanya ve İngilitere ekonomileri, gelen iyimser rakamlarla birlikte ekonomilerini kontrollü bir şekilde açmaya başladı. Bu durum borsalara direkt yansırken, ülkelerin gösterge endeksleri yükseliş kaydetmeye başladı.

Yeni normal olarak tanımlanan döneme geçen İtalya’nın ve İngiltere’nin hisse senetlerinde güçlü yükselişler görülmeye başlandı.

İtalyan Hisseleri Güçlü Geri Dönüşe Hazırlanıyor

İtalyan Hisseleri Güçlü Geri Dönüşe Hazırlanıyor
Görsel Kaynak: Market Watch

Milano Borsası, yılbaşından bu yana büyük bir darbe aldı. Gösterge endeksi FTSE MIB, borsanın en likit ve en yüksek sermayeli 40 hissesini temsil ediyor.

Endeksin bileşenleri, ülkenin ticari ve endüstriyel gücünü yansıtıyor. Ferrari, Pirelli ve Fiat Chrysler gibi tanınmış şirketlere ev sahipliği yapıyor.

Endeks, kısıtlamaların açıklandığı dönemde, 15 bin bandının altını gördü. Virüs öncesi dönemde ise 25 bin bandının üstünde seyrediyordu. Şu anda da 17.500 bandının üstünde kalmaya çalışıyor.

Endeksin piyasa değerinde yüzde 25’in üzerinde bir yıkım gerçekleşti. Bugünkü işlemlerde ise yüzde 2’nin üzerinde bir yükselişle 17 bin 387,38 puanda seyrediyor. Endeksteki önemli isimlerin borsa performanslarını da inceleyelim.

NYSE’de işlem gören Ferrari hisseleri, dünkü işlemleri 156,04 dolardan tamamladı.
Ferrari 2020 Performansı
Görsel Kaynak: Market Watch

Hisseler, Şubat ayının ortasında 279,21 dolar ile yılın en yükseğini kaydederken, 16 Mart tarihinde 129,32 dolara kadar geriledi. Şirketin kısıtlamalar nedeniyle üretimine ara vermişti.

Pazartesi günü yeniden açılan Ferrari, 8 Mayıs itibarıyla tam olarak üretime geçmiş olacak. Hisselerin de bu süreçte 160 dolar bandını geçmesi ve yeniden 200 dolar seviyelerine ilerlemesi tahmin ediliyor.

Dün ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan Fiat Chrysler, NYSE’de yüzde 2’yi aşan yükselişle 8,41 dolardan kapanış yaptı.
Fiat Chrysler 2020 Performansı
Görsel Kaynak: Market Watch

1,7 milyar Euro zarar açıklayan şirket, 18 Mayıs itibarıyla üretime kademeli bir geçiş yapacak. Şirketin hisseleri, yılbaşından bu yana düşüş eğilimi kaydederken, kısıtlamalarla birlikte 6,35 dolara kadar geriledi.

2020 yılına 15,08 dolardan başlayan Fiat Chrysler hisseleri, düşüş eğilimi gösterdi ve kısıtlamalarla birlikte yılbaşından bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydetti. Şu anda ise yeniden 10 dolar bandına ulaşmasının biraz zaman alacağı tahmin ediliyor.

İngiltere Hisseleri, Ekonominin Kontrollü Açılışıyla Yükseliyor

İngiltere Hisseleri, Ekonominin Kontrollü Açılışıyla Yükseliyor
Görsel Kaynak: Market Watch

Birleşik Krallık, koronavirüsten en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden biri oldu. Ülkede vaka sayılarıyla ilgili olumlu gelişmelerin yaşandığı bilgisi paylaşılırken, Başbakan Boris Johnson’ın bu hafta kısıtlamaların gevşetilmesiyle ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Dün İngiltere borsaları, bazı ülkelerin kısıtlamaları kaldırmasıyla birlikte ekonomik aktivitenin iyileşeceği beklentileri ile yükseliş kaydetti. Ülkedeki enerji hisseleri, petrol fiyatlarındaki yükselişi takip etti. FTSE 100 ise BP ve Royal Dutch Shell hisselerindeki artışla yüzde 1,6 oranında arttı.

Endeksin yılbaşından kısıtlamaların açıklandığı zamana kadar düşüş eğiliminde olduğu görülüyor. 2020’ye 7 bin 604,30 puandan başlayan endeks, en yüksek 7 bin 674,56 puanı kaydetti. Kısıtlamalarla birlikte 23 Mart’ta 4 bin 993,89 puana kadar geriledi.

Ülkenin yerel şirketlerine odaklanan FTSE 250 endeksi ise dünkü işlemlerde yüzde 1,3 oranında yükseldi.
FTSE 250 2020 Performansı
Görsel Kaynak: Market Watch

Endeks, yeni yıla 22 bin 108,29 puandan başlangıç yaptıktan sonra yataya yakın bir seyir izledi. Kısıtlamaların açıklandığı dönemde ise hızlı geri çekildi ve 19 Mart’ta 12 bin 829,70 puana kadar geriledi.

FTSE 250 endeksi, dip seviyesinin ardından bir miktar toparlandı, ancak 15 bin – 17 bin bandında dalgalanmaya başladı. Bugünkü işlemlerde ise yüzde 0,11 oranında ekside 16 bin 75,08 puanda seyrediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum