Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalyan Hizmet Sektörü Kasım’da Beklentilerin Üzerinde Daraldı

İtalyan hizmet sektöründeki gerileme Kasım ayında kötüleşirken daralmanın merkezinde toplam yeni iş hacmindeki düşüş yer aldı. Detaylar aşağıda;
İtalyan Hizmet Sektörü Kasım’da Beklentilerin Üzerinde Daraldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Açıklanan son PMI verilerine göre İtalyan hizmet sektöründeki gerileme Kasım ayında kötüleşti. Covid-19’dan ve daha sıkı kilitlemelerden olumsuz etkilenen talep sektörü daha sert vururken iş etkinliği yeni iş düzeyinde belirgin bir daralmanın ortasında Mayıs ayından bu yana en hızlı şekilde düştü.

Sonuç olarak firmalar işten çıkarmalara devam etti ki bu Haziran’ın ardından en keskin düzeyde gerçekleşti. Raporun gösterge endeksi olan mevsimsellikten arındırılmış İş Aktivitesi Endeksi Ekim’deki 46,7‘den Kasım’da altı ayın en düşük seviyesi olan 39,4’e geriledi ve İtalyan hizmet sektörü çıktısında hızlı bir düşüşün sinyalini verdi. 39,4’lük okuma, 41,3 olan piyasa beklentilerini karşılayamadı.

Bununla birlikte son düşüş, pandeminin zirvesinde baharda görülen kadar şiddetli olmadı. Toplam yeni iş hacminde gözle görülür şekilde daha hızlı bir düşüş, son daralmanın merkezinde yer aldı.
İtalya Hizmet PMI Kasım
Kaynak: Markit Economics

Sipariş defteri hacimleri art arda dokuzuncu ayında düştü ve en son düşüş Mayıs’tan bu yana en hızlısı oldu. Panelistler daha sıkı COVID-19 kilitleme önlemleri müşteri talebini azalttığını belirtirken yeni ihracat siparişleri de beş ayın en keskin daralmasıyla geriledi. İtalyan hizmet firmaları, zayıf satışlarla bağlantılı işten çıkarma raporlarının ortasında, Kasım ayında işgücü sayılarında daha fazla kesinti yaptı.

İşten çıkarma oranı Haziran ayından bu yana en keskin şekilde kaydedilirken fiyatlara dönüldüğünde, enflasyonist baskılar Kasım ayında belirgin bir şekilde azaldı. İtalyan hizmet sağlayıcıların karşılaştığı maliyet yükleri yeniden arttı, ancak girdi fiyatı enflasyonu altı aylık sıralamada en yavaş olanıydı. Talep koşullarının zayıf olması nedeniyle firmalar indirim çalışmalarına devam etti.

Ortalama ücretler Ekim ayına göre daha hızlı ve genel olarak keskin bir şekilde düştü. Bunlara karşılık firmaların önümüzdeki 12 aya ilişkin beklentilerinde Ekim’e göre iyileşme vardı. Katılımcıların beşte ikisinden fazlası üretimin Kasım 2021’e kadar daha yüksek olmasını beklediklerini söyledi. Fakat daha sıkı kilitleme önlemlerinin ve bir bütün olarak pandeminin uzun ömürlülüğünün ekonomiye verdiği zararla ilgili yaygın endişelerin ortasında iş güveni geçmiş verilere kıyasla bastırılmış durumda kaldı.

Bileşik Çıktı Endeksi ise Ekim’deki 49,2’den Kasım’da 42,7’ye gerileyerek Mayıs ayından bu yana İtalyan özel sektör üretimindeki en hızlı düşüşe işaret etti.
İtalya Kompozit PMI Kasım
Kaynak: Markit Economics

Sektör düzeyinde, hizmet firmaları, fabrika üretimindeki hafif artıştan daha ağır basan belirgin bir faaliyet düşüşü kaydetti. Düşüşün merkezinde, Kasım ayında yeni siparişlerdeki kayda değer düşüş vardı. PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit Ekonomisti Lewis Cooper şöyle konuştu:

“İtalyan hizmetler sektörü, Kasım ayında bir ekonomik gerileme yaşadı. Hizmet çıktısı, COVID-19 ile ilgili daha katı önlemler müşteri talebini olumsuz etkilediğinden, yeni işlerdeki belirgin düşüşün ortasında Mayıs ayından bu yana en hızlı hızla düştü. Takiben işten çıkarmalar Kasım ayında devam etti ve Haziran ayından bu yana en yaygın olanı oldu. Hizmet segmenti genel özel sektör performansını etkilemeye devam ederken özel sektör üretimi altı aydır en keskin oranda düştü.

Bununla birlikte, en son veriler, hizmet sağlayıcıları üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olma eğiliminde olan daha katı kilitleme önlemlerinin dayatılması nedeniyle pek de şaşırtıcı olmayacak. Kısıtlamalar gevşetildiğinde müşteri talebi yeniden canlandırılabilir. Aslında firmalar, aşı ile ilgili olumlu haberler ve ekonomik toparlanma umutları ile üretimin önümüzdeki yıl artacağından eminler.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu