Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalyan Borsası Önceki Seansın Sert Düşüşünden Kazanca Yöneldi

Dün Avrupalı emsalleri arasında en sert düşüşü kaydeden İtalyan borsa endeksi FTSE MIB, bugün pozitif bölgede seyrediyor.
İtalyan Borsası Önceki Seansın Sert Düşüşünden Kazanca Yöneldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Perşembe günü artan vakalar, enflasyon endişeleri ve küresel ekonomik toparlanmaya ilişkin azalan beklentilerle haftanın en düşük seviyesine gerileyen FTSE MIB Endeksi, bugüne yükselişle başladı.

24,875.50 puanlık kapanışın ardından 24,918.38 puanla açılış yapan İtalyan göstergesi, sonraki dakikalarda da pozitif bölgede işlem gördü. Gün içi yükseği 24,998.81 puan olan endeks, bu noktadan sonra kazançlarının bir kısmını verse de artıda seyrini sürdürdü.

Ancak TSİ 11.35’te yüzde 0,18 artıda seyretse de 5 günde yüzde 0,5 kayıpta kaldı.
İtalyan Borsa Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Bir ayda da ekside duran gösterge endeks, yıl başından bu yana ise yüzde 12 yükseliş kaydetti. Bir yılda yüzde 22 değerlenen FTSE MIB’ın yazım sırasında en güçlü üç yükselişi Telecom Italia, Hera ve Leonardo tarafından kaydedildi.

Dünkü yüzde 1,3’lük düşüşün ardından gelen yükseliş, piyasaların ikinci çeyrek kazanç sezonu başlarken enflasyon ve toparlanma endişelerini arka plana atmasıyla yönlendirildi.

Ekonomik veri cephesinde İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü (ISTAT) ülkenin 2021 yılının Mayıs ayında 5,642 ((AB ülkeleri için +859 milyon euro ve AB üyesi olmayan ülkeler için +4.783 milyon euro) milyon euro ticaret fazlası kaydettiğini açıkladı.

Mayıs’ta ithalat AB ülkeleri için yüzde 0,6 artarken, AB ülkeleri için yüzde 1,5 azaldı. Bir önceki yılın aynı ayına kıyasla ise hem ihracat hem de ithalat (sırasıyla yüzde 41,9 ve yüzde 51,2) arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu